Girne'de tarih ve eğlencenin izinde

Giriş Tarihi: 28.1.2013

Kuzey Kıbrıs, ılıman iklimi, lüks otelleri, gece hayatı ve casinoları ile dört mevsim turistlerin gözdesi. Adanın en renkli şehirlerinden Girne, tarihi ve eğlencesiyle turistleri bekliyor

Kuzey Kıbrıs'ın incisi Girne adanın en gözde tatil beldeleri arasında geliyor. Bizans döneminde birkaç kez Arap korsanlar tarafından yağma edilen kentin en ilginç tarihi eserlerinden bir tanesi Girne Kalesi. Kale, Akdeniz kıyılarında Ortaçağdan bu güne kalan etkileyici kalelerden biri olarak dikkat çekiyor. Girne'nin kuzeydoğusunda yer alan kale, limana hakim durumda ve dikdörtgen planda inşa edilmiş. Girne Kalesi'nin Kıbrıs'a yapılan sürekli Arap akınlarına karşı Bizanslılarca Girne'yi savunmak için inşa edildiği varsayılıyor. Venedikliler zamanında son şeklini alan kale günümüze kadar aynı şekliyle korunmuş. Girne'de liman boyunca Türk mutfağına ve ülkemize özgü yemekler yanında diğer yemekleri de sunan lokantalar, barlar ve açık hava kafeteryaları var. Bölgede görülebilecek diğer tarihi yerler arasında Beylerbeyi, St. Hilarion Kalesi, Bufavento Kalesi, çeşitli kilise ve manastırlar bulunuyor. Girne'de ilk durak Beylerbeyi. Şehrin 4-5 km doğusunda yer alan mütevazi bir köy olan Beylerbeyi'nin nüfusu yaklaşık 500 civarında. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan köy, aynı zamanda sakin bir yer olduğu için Latince'de "huzurlu yer" olarak adlandırılmış.

Rüzgardan korkmayan kale

Sıradaki durağımız St. Hilarion Kalesi. Kale bugünkü ismini Kudüs'ün Araplar tarafından zaptından sonra Kıbrıs'a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir azizden alıyor. Kale yi gezerken karşımıza bir başka özgün taş yapı Bufavento Kalesi çıkıyor. Bufavento Kalesi, St. Hilarion ve Kantara Kaleleri ile birlikte adayı Arap akıncılarına karşı savunmak için yapılmış. Çok rüzgarlı bir tepeye kurulduğu için "rüzgardan korkmayan" anlamına gelen "Bufavento" adını almış.

Rezervasyon 4 Şubat'ta bitiyor
Jolly Tur, Kıbrıs'ta tatil yapmayı düşünenlere havayolu, gün ya da saat kısıtlaması olmaksızın kendi uçaklı paketlerini oluşturma imkânı sunuyor. Paketler uçak bileti ve transfer hizmetlerini kapsıyor. Jolly Tur, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinin yanı sıra Kıbrıs'a gitmek isteyenler için de 4 Şubat'a kadar % 35 erken rezervasyon uygulamasını devam ettiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girne'de tarih ve eğlencenin izinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN