Türkiye'nin en iyi haber sitesi

canlandı

Son yağışlarla Mucur ilçesindeki gölde doluluk oranı yüzde 80 seviyelerine ulaşınca, farklı türdeki kuşlar da gölü mesken tutmaya başladı.

Giriş Tarihi: 25.2.2013 15:47
Mucur ilçesindeki son yağışlar 'ne hayat verdi.

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner, yaptığı açıklamada, son günlerdeki yağmur ve kar yağışlarının göle büyük katkı sağladığını söyledi.

Yaklaşık 15 yıl sonra, geçen yıl çeltikçi kuşu ve pelikanların görülmeye başlandığı Kuş Cenneti'nde, son yağışlarla birlikte ilk defa kuğuların da görüldüğünü ifade eden Çetiner, ''Son günlerde gördüğümüz yağışlarla birlikte Seyfe Gölü Kuş Cenneti'ndeki su oranı yükseldi. Yaklaşık yüzde 80 doluluk seviyesine ulaştı. Bu artışla, daha önce görmediğimiz kuşları görmeye başladık. 15 yıl sonra çeltikçi kuşu ve pelikanları görmüştük. Bu yıl da kuğuların gelmesi bizi mutlu ediyor'' dedi.

Seyfe Gölü'ndeki su seviyesinin yükselmesinin, kuşların besinini sağlayan canlı mikroorganizmaların artmasına neden olduğunu vurgulayan Çetiner, bu durumun da, göç sezonuna bağlı kalmadan bazı kuşların burada üremesine ve konaklamasına sebep olduğunu dile getirdi.

Şu an itibariyle binlerce flamingonun gölde olduğunu anlatan Çetiner, şöyle konuştu:
''Sezon bitmesine rağmen yaban kazlarının, yaban ördeklerin ve diğer yaban kuşlarının Seyfe'yi terk etmemeleri Seyfe Gölü'nün önemini ve burayı daha fazla bildiklerini gösteriyor. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'nun verdiği talimatlarla Seyfe Gölü'ndeki bazı çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların artarak devam edeceğine inanıyorum. Bakanımızın, gönlünde yer eden Seyfe Gölü Kuş Cenneti'ndeki çalışmaları takip edeceğine inanıyorum. Seyfe Gölü Yönetim Planı uygulanmaya başlandı. Yapılacak çalışmalarla, sadece yağışlara bağlı kalmadan buradaki su seviyesinin sabit kalmasını, eski güzel günlerdeki ve Ramsar Sözleşmesi'ne tabi olan görüntülerin oluşmasını arzu ediyoruz. Yöre halkının katkıları ve mutluluğu sağlanmalı. Uygulanan Çatak Projesi sürdürülmeli.''

Su seviyesinin korunması için yapılacak çalışmalar

Son yağışlarla birlikte Seyfe Gölü'nde meydana gelen su artışının korunması gerektiğine dikkat çeken Çetiner, yapılması gereken çalışmalarla ilgili şu bigiyi verdi:


''Seyfe Gölü'ndeki ideal su seviyesini korumak için havzadan alınan sular için alternatif havzalar bulunmasını arzu ediyoruz. Buradaki derin kuyulardan alınan suların kontrol edilmesini, damlama sulama sistemine geçilmesini arzu ediyoruz. Göle su akışı sağlayan kanallar üzerindeki kurumuş bitkiler ve toprak yığınlarının kaldırılmasını istiyoruz.''

Çetiner, Seyfe Gölü'nün Türkiye'de ve dünyada bilinir ve tercih edilir hale getirilmesini arzu ettiklerini belirterek, ''Doğal kuş gözlem yeri olan höyüğün özelliğini bozmadan seyir terasları kurulmasını bekliyoruz. Yön levhaları konulmasını, ana yollara Seyfe Gölü için totemler yapılmasını istiyoruz'' diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyfe Gölü Kuş Cenneti canlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN