Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın tarihi gün yüzüne çıkıyor

Büyükşehir Belediyesi'nin, Başkent'in tarih beşiği Ulus'un 4 bir tarafında sürdürdüğü çalışmalar, kentin tarih sayfalarındaki geçmişini gün yüzüne çıkarıyor.

Giriş Tarihi: 4.3.2013 14:11 Güncelleme Tarihi: 4.3.2013 14:24
Hacı Bayram Veli Camii ve çevresinde başlayan, Güvercin Sokak, Kalesi ve çevresi, Hisar Parkı Caddesi, ile devam eden çalışmalarla Ulus'ta yavaş yavaş ortaya çıkan tarihi yolculuk güzergahı şimdiden, geçmişten bugüne muhteşem bir seyir zevki sunmaya başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Ulus'un farklı bölgelerinde başlattığı çalışmaların ilk ayağını oluşturan Hacı Bayram Camii ve çevresindeki tarihin uyanışı, şimdiden yerli ve yabancı binlerce vatandaşın ilgisini çekiyor. Tarihin canlandığı, manevi duyguların doruğa ulaştığı Hacı Bayram Camii ve çevresinin, ismine yakışır bir görüntüye sahip olması için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, caminin orijinal kısmını restore etmesinin hemen ardından, eklenti kısmını da yıkarak, yeniden tarihiyle bütünlük oluşturacak şekilde inşa etmişti.

Ulus'un tamamında süren çalışmaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu denetiminde gerçekleştiren, cami çevresindeki binaları da itinayla restore eden Büyükşehir Belediyesi'nin, Hacı Bayram çevresindeki bağlantılı sokaklarda bulunan binaları da restore etmesiyle, bölge, Ulus'u saracak olan tarihi yolculuğun başlangıcı oldu.

HİSAR PARKI CADDESİ'NDE 1920'LERİN ESİNTİSİ

Hacı Bayram Camii'nde uyanan tarihin, tüm Ulus'ta canlanması için büyük bir hızla dört bir tarafta kazı, restorasyon, alt üst yapı yenileme çalışmalarına imza atan Büyükşehir Belediyesi, 'ne çıkış yolu Hisar Parkı Caddesi'ni de nostalji dolu bir görüntüye kavuşturdu. Hisarpak Caddesi'nde 1920'li yıllarda yapılmış ve zaman içerisinde tarihi özelliklerini kaybetmiş 12 adet binanın 18 adet cephesini 9 ay gibi kısa bir sürede, eski nostaljik görüntüsüne kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, caddede büyük bir çalışmaya imza attı.

Tarihin sessiz tanıkları, toprak altında kalmış eserleri gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi'nin, Başkentlileri o günlere taşıyan büyük işlerinden biri olan Roma Antik Tiyatro'nun yeniden ortaya çıkarılması çalışmaları da özel bir ekiple, Koruma Kurulu ve Anadolu Medeniyetleri Müze Müdürlüğü denetiminde sürüyor.

HIDIRLIKTEPE'YE İNANÇ VE TARİH MÜZESİ

Uzun zamandır sözünü ettiği ve büyük bir heyecanla çalışmalarına başlanılan Hıdırlıktepe'ye yapılacak olan inanç ve tarih müzesine ilişkin de bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Hıdırlıktepe'ye 60 bin metrekare kapalı alanı olan inanç ve tarih müzesi yapılacak." dedi. İnanç ve Tarih Müzesi'nin de inşa edilmesiyle birlikte, Ulus'un dört bir yanında uyanan tarihin, yapılacak üçlü teleferik hattıyla birbirine bağlanacağını da ifade eden Başkan Gökçek, "Hıdırlıktepe Hacı Bayram'a, Hacı Bayram da Kale'ye teleferikle bağlanacak. Trafikten bağımsız, üstten, Başkent'in 3 farklı balkonundan hem Ankara izlenecek hem de tarihi bir yolculuk yapılacak." şeklinde konuştu.Çalışmalar bir bir tamamlandığında Hacı Bayram'dan Kale'ye doğru "Ankara'nın Tarih Yolu"nda geçmişe yolculuk yapılabileceğini kaydeden Başkan Melih Gökçek, "Tarihi eserlerin arasında, antik kalıntılar eşliğinde ve Ankara'nın tarihini yansıtan yolda yürüyerek, geçmişten bugüne uzanan muhteşem yolculuk ziyaretçilere unutulmaz anılar yaşatacak." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın tarihi gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN