Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ibadete açılıyor

Müzesi'nin, Vakıflar Genel Müdürlüğüne devir işlemlerinin sürdürüldüğü bildirildi.

Giriş Tarihi: 21.3.2013 15:38
Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, yaptığı açıklamada, Fatih Mahallesi'ndeki 'nın, Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait bir cami olduğunu ve fetihten kaynaklanan statüsü bulunduğunu ifade etti.

Ayasofya'nın 1461'de Trabzon'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildiğini anlatan Yıldırımhan, ''Ayasofya'nın bu fonksiyonu 1959 yılına kadar devam etmiştir. Bu yıllarda onarım gören cami, müze yapılmıştır'' dedi.

Ayasofya'nın yasaya aykırı şekilde müze yapıldığını belirten Yıldırımhan, şöyle devam etti:
''Ayasofya'nın müze yapılmasının hiçbir hukuki altyapısı yoktur. Hem vakfiye kayıtlarına hem de ilgili yasaya göre ibadethanelerin amaçları dışında kullanılması söz konusu olamayacağı için Vakıflar Genel Müdürlüğü hiçbir zaman buradaki müze fonksiyonunu kabul etmemiştir. Bu konuda Vakıflar Genel Müdürlüğünün, Kültür ve Turizm Bakanlığının buradaki müze fonksiyonunu bitirip yapının mülkiyetini vakıflara devretmesi için açtığı dava 2012 yılında sonuçlanmıştı. Mahkeme bu yapıyı, sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne devretme kararı almıştı. Karardan sonra bakanlık Ayasofya'nın Vakıflara devri konusunda yazışmaları başlattı. Biz de burayı devralmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.''

Mazhar Yıldırımhan, Ayasofya'nın cami olarak kullanılacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Ayasofya'da vakfiyesi doğrultusunda işlem yapmak zorundayız. Vakıfların cami açmak gibi bir görevi yok ancak vakfiyeden kaynaklanan sebeplerden dolayı tapusu cami olan bir yapıyı farklı amaçlarla da kullanamaz. Bakanlık burayı bize devrettikten sonra cami olarak kullanılması için Diyanet İşleri Başkanlığına tahsisini yapmamız gerekiyor ancak henüz bu aşamada değiliz.''

''AYASOFYA'NIN DEVİR İŞLEMLERİ SÜRÜYOR''

Ayasofya'nın Vakıflar Genel Müdürlüğüne devir işlemlerinin sürdüğünü belirten Yıldırım, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu konuda İl Müdürlüğüne talimat verdi. Ayasofya'da müzeye ait birtakım eşyalar var, tarihi eserler gibi. Müze Müdürlüğü onları taşımak için yer arıyor. Onları taşıdıktan sonra yapıyı bize devredecekler'' dedi.

Yıldırımhan, Ayasofya'nın iç dizaynı konusunda da sponsor arayışında oldukları, bu konuda belediyenin kendilerine destek olacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, ''Vakıflar olarak bunu yapacak güçteyiz. Belediyeye bu yönde bir müracaatımız olmadı'' diye konuştu.

''AYASOFYA ZİYARETE KAPANMAYACAK''

Yıldırımhan, Asayofya'nın cami olarak kullanılmaya başlamasının ardından ziyarete kapanacağı yönündeki iddiaların da doğru olmadığını ifade ederek, ''Ayasofya'ya ücret karşılığı girişi kaldıracağız. Ayasofya camiye çevrildikten sonra hem yerli hem yabancı turistlerin ziyaretine açık kalacak ve ziyaretçi sayısı daha da artacak'' dedi.

Trabzon Müftü Vekili Hasan Güneş de Ayasofya'nın cami olarak kullanılması için henüz kendilerine tahsis edilmediğini söyledi. Güneş, Ayasofya'ya Diyanet İşleri Başkanlığınca imam kadrosu verildiğine ilişkin iddialar hakkında ise ''Bu konuda henüz Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bize gelen yazı yok'' ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayasofya ibadete açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN