Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı izlerini taşıyan topraklar Balkanlar

Belgrad'dan Dubrovnik'e uzanan Balkanlar'da Türk kültürünün izlerine hâlâ rastlamak mümkün. Türkçe konuşan insanların gözünde özlemi göreceğiniz bu coğrafya birçok millet, dil ve kültüre ev sahipliği yaptığını bugün de kanıtlayan eserlere sahip

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Balkanlar, eskilerin deyimiyle Rumeli, Osmanlı izlerini bugüne taşıyan eşsiz diyarlar olarak hafızamızda yer ediyor. Türk kültürüne benzer dokusuyla etkileyen bu coğrafya muhteşem mimari yapıları ve sıcakkanlı insanlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

KÜLTÜR BİLEŞENİ

Balkanlar turunun ilk durağı olan Belgrad, farklı kültürleri bir potada eriten dokusuyla büyülüyor. Sırbistan'ın başkenti olan şehir Sava ve Tuna nehirlerinin de buluşma noktası. Birbirine kavuşan bu iki nehir Belgrad'a ayrı bir güzellik katarken doğasına da sihirli bir dokunuşta bulunuyor. Temiz havasıyla insana nefes aldığını hissettiren bu Belgrad'da Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi ve Saborna Kilisesi dikkat çeken yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

KÜLLERİNDEN DOĞAN ŞEHİR

Hepimizin yüreğine hüzünle temas eden Saraybosna küllerinden yeniden doğan bir şehir. Geçmişin kötü günlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden şahlanmaya hazırlanan kent, Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor. Mimar Hayreddin tarafından 1557'de inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olarak gösterilen Mostar Köprüsü dönemin en bariz örnekleri arasında. 1991'deki savaşta Hırvat topçusunun ateşiyle yıkılan köprü, Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarıyla orjinaline sadık kalınarak yeniden yapıldı. Güçlü duruşun bir simgesi olan Bosna gezginlere hem doğa harikası manzaraları hem de tarihi dokusuyla büük keyif veriyor. Avrupa'nın en müstesna çarşısı Başçarşı'ya sahip olan bu şehirde her sokağı gezmeli her köşeyi içinize çekmelisiniz.

SÜRPRİZ DURAKLAR

Son dönemin en gözde destinasyonlarından Dubrovnik, kalın kale surlarıyla size bir ortaçağ masalını yaşatıyor. Eski ve yeni olarak ikiye ayrılan şehir UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alıyor. Dubrovnik'ten ayrıldıktan sonra Balkanlar'ın en genç devletlerinden biri olan Karadağ'a geçiyoruz. Onu Arnavutluk'un başkenti Tiran izliyor. Makedonya'nın incisi Ohrid Gölü, Resne, Manastır (Bitola), Üsküp, Gostivar, Kalkandelen turun diğer sürpriz durakları.

Tatilinizi riske atmayın

AnıTurl'la erken rezervasyon imkânlarından faydalanabileceğiniz Balkanlar gezisinde uygun ödeme koşulları devam ediyor. Pegasus Hava Yolları'yla 7 gece 8 gün olarak gerçekleşen tur, 24 Mart'tan itibaren her hafta kalkışlı, 579 eurodan başlayan fiyatlarla sizleri bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı izlerini taşıyan topraklar Balkanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN