Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nda zamanı

Enderun Avlusu'na, Türk kültürünün bahçe güzelliğini tanıtmak amacıyla 100 binden fazla dikildi.

Giriş Tarihi: 26.3.2013 16:40
'nın Enderun Avlusu'na, Türk kültürünün bahçe güzelliklerini tanıtmak amacıyla 100 binden fazla dikildi.
Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Haluk Dursun, yaptığı yazılı açıklamada, has bahçeleriyle ünlü Topkapı Sarayı'nda, geçmişin güzelliklerinin günümüze yansıtılması ve devamının sağlanması için gayret gösterdiklerini belirtti.

Bu kapsamda has bahçede geleneksel peyzaj uyarlama çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Dursun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile yaptıkları ortak çalışmalar sonucunda, Enderun Avlusu'na 100 binden fazla sümbül dikildiğini aktardı.
Osmanlı döneminde Maraş civarından getirtilen mor ve ak sümbüllerin, günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden temin edildiğini belirten Dursun, ziyaretçilere sadece müzede sergilenen eşyaları sunmadıklarını, Türk kültürünün bahçe güzelliklerini de göstermeyi amaçladıklarını vurguladı.

Büyük beğeniyle karşılanan sümbül bahçelerinin kokusuyla da ziyaretçileri büyülediğini belirten Dursun, müzeyi görmeye gelenlerin artık has bahçedeki sümbülleri de fotoğrafladığını anlattı.

Dursun, birkaç hafta içinde dördüncü avluda da bahçe geleneğinin bir parçası olan lalelerin görülebileceğini, mayıs ayında ise bütün avlularda güllerin açacağını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topkapı Sarayı'nda sümbül zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN