Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ların avlanma hüsranı

Giriş Tarihi: 28.3.2013 17:42 Güncelleme Tarihi: 28.3.2013 17:55

'daki doğal yaşam parklarında görüntülenen ailesi, 3 gün boyunca tüm avlarını elinden kaçırdı.

'nın kuzeyindeki Arusha ve Serengeti Doğal Yaşam parklarındaki yaban hayatından renkli kesitler görüntüleyen AA ekibi, anne ve 2 yetişkin yavrudan oluşan ailesinin, 3 gün boyunca avlanmaya çalışmasına rağmen başarısız olduğuna tanıklık etti.

Ngorongoro bölgesindeki Ndutu gölü kıyısında bir çita ailesinin yaşamı ve avlanma anlarını günlerce takip eden AA ekibinin elde ettiği görüntülerde, çita ailesinin üç gün boyunca uğraşmasına rağmen av yakalayamadığı görülüyor.

Avlanma teşebbüsleri sırasında, odaklandığı büyük bir gazele doğru yönelen anne çita, 30 saniye süren kovalamacada avını elinden kaçırdı. Bir süre soluklanan anne çita, bir başka gazel sürüsüne saldıracağı sırada ise, iyice acıkmış olan yavrunun kendini vaktinden önce göstermesi sonucu yine başarısız oldu.Aslan, leopar, sırtlan gibi yırtıcıların aksine gece görme yeteneği çok düşük olan ve sadece gündüz avlanabilen çitalar saatte 120 kilometre hıza ulaşabiliyor. Kedigillerin en asil üyelerinden çitaların yalnızca kendi avladıkları avla besleniyor olması, çevredeki diğer hayvanların leşlerini yememesi, yaşam mücadelesini zorlaştırıyor.

Bu arada, nda yol kenarlarında bulunan piramit şeklindeki dev karınca yuvaları da bölgeyi ziyarete gelen tüm yabancıların dikkatini çekiyor. Yerden 3 metre yüksekliğe ulaşan bu karınca yuvaları, tropikal yağmurlara ve ekvator sıcaklarına karşı son derece dayanıklı olmalarıyla biliniyor.

Mustafa Yalçın/AA


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çitaların avlanma hüsranı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN