Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rumkale turizme kazandırılıyor

Birçok medeniyete ev sahipliği eden tarihi Rumkale'nin, turizm açısından ''çekim merkezi'' haline getirilmesi hedefleniyor.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 16:07
Gaziantep'in Nizip ilçesindeki birçok medeniyete ev sahipliği eden Rumkale'nin, turizm açısından ''çekim merkezi'' haline getirilmesi hedefleniyor.
Gaziantep'in Nizip ve Yavuzeli ile Şanlıurfa'nın Birecik ve Halfeti ilçeleri sınırındaki, Urartu, Babil, Sümer, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan yapıların bulunduğu Rumkale ve çevresi, yapılan yol ve sosyal donatılarla önemli bir kültür mirası olarak turizme kazandırılacak.

Hazreti İsa'nın havarilerinden Yuhanna'nın Roma Dönemi'nde mesken tutarak, kayadan oyma bir odada İncil'in nüshalarını çoğalttığı yönünde rivayetlerden dolayı Hristiyanlar tarafından da kutsal sayıldığı belirtilen kalenin, özelikle inanç turizmi açısından değerlendirilmesi amaçlanıyor.
Sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepede bulunan Rumkale, tarihi kalıntıların yanı sıra manzarasıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Şu anda sadece tekne turlarının yapıldığı Rumkale, ulaşım sorununun da giderilmesiyle daha çok ziyaretçi ağırlama imkanına kavuşacak.

Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Rumkale ile ilgili hazırlanan projelerin kabul edildiğini ve yolların yapımı için çalışma başlatıldığını söyledi.

Çalışma kapsamında öncelikle Rumkale seyir terasına giden yolun, ardından da ulaşımı sağlayan kara yolunun yapımına başlandığını söyleyen Karadeniz, böylelikle Nizip'in önemli bir turizm değerine kavuşacağına işaret etti.Rumkale'ye yönelik çalışmanın iki aşamalı gerçekleştirildiğini vurgulayan Karadeniz, şunları kaydetti:
''İlk çalışmamız seyir terasından oluşuyor. Yapılacak sosyal tesislerden yerli ve yabancı turistler, Rumkale'nin eşsiz manzarasını 150 metreden izleme imkanına kavuşacak. Bir diğer çalışma da hem ilçeden hem de seyir terasından kaleye ulaşımı sağlayacak yol. Tamamlanma aşamasına gelen yol hizmete girdiğinde ulaşımın kolaylaşmasıyla ziyaretçi sayısı da artacak.''

Rumkale

Merzimen Çayı'nın Fırat Nehri'ne döküldüğü yerde, dik kayalar üzerinde yer alan Rumkale'de, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yürütülen yüzeysel kazılarda bazı yapılar ortaya çıkarılıyor.

Rölöve ve restorasyon çalışmaları için projeler hazırlanan kalenin doğu ve batı bölümündeki sur duvarlarında onarım yapılırken, kuzey sur duvarlarının güçlendirilmesi ve toprakla dolu galerilerin temizlenmesi için çalışmalar sürdürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumkale turizme kazandırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN