Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmde kalıcılığı gülen yüzleriyle lar sağlıyor

Turizm yörelerinde, turistlerin havalimanından otele yerleşmesinde ilk muhatap olan lar (valiz taşıyıcı kişi) yabancı konuklara hoşgeldiniz diyerek bilgilendirme yapıyor.

Giriş Tarihi: 1.4.2013 16:48
Turizmciler, turizm dilinde bollboyları, turizmin gülen yüzü olarak tarif ediyor. Turizm sektörünün gülen yüzü lar, bildikleri yabancı dil aracılığıyla yabancı konukların valizini taşırken, aynı zamanda tatil, konaklama tesisi hakkında kendi dillerinde bilgilendirme yapıyor.

Turizm yöresi Antalya Manavgat'ta 180 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Turizm şehrinde yatak kapasitesi yüksek olan konaklama tesislerinde turist karşılayıcısı ve valiz taşıyıcıları yabancı konukların eşyalarını akü ile çalışan Clup Car ismi ile bilinen araçlarla taşıyor. Bellboylar, turistlerin eşyalarını kalacakları odalara taşırken, Clup Car arabalarıyla otel çevresinde tur attırarak kaldıkları konaklama tesisi ve Antalya'daki turizm sektörü hakkında kısa bilgilendirme yapıyor. Bellboyların, turistlere kaldıkları otel hakkında bilgilendirme yapması, turistlerin kaldıkları yerin güvenli ve güvenilir olmasını sağlıyor.

Turizm şehri Manavgat'ta, Side Sueno Hotel'de bellboyluk yapan Olgun Teleneci, beş yıldızlı otellerine tatile gelen müşterilerine ilk bilgilendirmeyi İngilizce, Rusça, Almanca ve Felemenkçe kendilerinin yaptığını söyledi. Turistlerin valizlerini otel girişinde otobüslerden Club Car arabalarıyla taşıdıklarını anlatan Teleneci, yabancı konuklara otele çevresinde tanıtım ve bilgilendirme yaptıklarını kaydetti. Teleneci, "Turistleri ilk karşılayan bellboylar turizm sektörünün gülen yüzü olarak tarif ediliyor. Turiste hoş geldiniz diyerek tebessüm eden bir yüzle bilgilendirme yapıyoruz. Gülen bir yüzle bilgilendirme yapma turistleri kendilerini daha güvende hissetmesini sağlıyor. Müşteri memnuniyetine bağlı, otelimize uzun yıllar tatile gelen yabancı konuklarımız var." diye konuştu.Manavgat Ilıca'da beş yıldızlı bir otelde turist karşılayan Hasan Duman, iyi derecede Almanca bildiği için Alman turistlere bölge turizmi ve kalacakları otel hakkında bilgilendirme yaptığını söyledi. Kendisinin, Trakya Üniversitesi Almanca Bölümü mezunu olduğunu belirten Duman, dünya ve Türkiye turizminde turistle ilk iletişimi bellboylar kurduğu için turizmde kalıcılığı sağlayan ülkeler arası gönül köprüsü kuran kişiler olduğunu kaydetti. 8 yıldır çalıştığı turizm sektöründe, yüzlerce Almanla kalıcı dostluklar sağladığını belirten Duman; doğru bilgilendirme, güler yüzlü olma, içten olma ve samimiyetin turistin kaldığı otelde kendisini güvende olmasını sağladığını söyledi. Duman, "Bellboylar turizmin gülen yüzü, turizm sektörünün öncü isimleri. Turizmde kalıclığı sağlayan isimsiz kahramanlar." şeklinde konuştu.

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut da turizmde kalıcı olmada bellboyların katksının yüksek olduğunu söyledi. Turisti otel önünde karşılama ve eşyalarının odalarına taşınması ve yerleştirilmesinin müşteri memnuniyeti adına önemli olduğunu belirten Barut, bölge otellerinde kalan turistlerin otele yerleşme ve kaldıkları konaklama tesislerinde sağlıklı iletişim kurma ve değişik aktivitede bulunmada memnuniyetlerinin yüzde 100 olduğunu kaydetti. Barut, "Turizmin gülen yüzü bellboylardır. Turisti ilk karşılama ve kaldığı odasına yerleştirme turizmde kalıcı olmayı sağlıyor. Bu da turistin güven içinde tatil yapmasını sağlayarak bir sonraki yılın erken rezervasyonunu yaptırmasını sağlıyor." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde kalıcılığı gülen yüzleriyle bellboylar sağlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN