Kıyılarda 50 m'ye kadar yapı yasağı

Giriş Tarihi: 5.4.2013 11:06

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre: nca yapılan düzenlemeyle, kıyılarda ilk 50 metreye kadar yapılaşmaya izin verilmeyecek.

nca yapılan düzenlemeyle, kıyılarda ilk 50 metreye kadar yapılaşmaya izin verilmeyecek.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kıyı Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, sahil şeridinin genişliği ve yapılanma koşulları yeniden düzenlendi.

Düzenlemede, 100 metrelik sahil şeridi mesafesinde herhangi değişiklik yapılmazken, Kıyı Kanunu'ndaki 50 metrelik yapı yaklaşma mesafesi uygulama yönetmeliğine eklendi. Bu kapsamda, kıyılarda ilk 50 metrede sadece halkın kullanabileceği yaya yolu, gezinti ve dinlenme alanları ile rekreaktif alanlara izin verilecek.

Yat limanları ve balıkçı barınaklarına standart Yönetmelikte, turizm mevzuatına uyum sağlamak amacıyla yat limanı tanımı güncel hale getirildi. Buna göre, yat limanlarına 6,5 metre yükseklik ve 2 katı aşmamak şartıyla konaklama tesisleri yapma imkanı verildi.

Balıkçı barınağı tanımı da Balıkçı Barınakları Yönetmeliği ile uyumlu hale getirildi. Yönetmeliğe, ''balıkçı barınaklarında emsalin yüzde 2'sini ve 6,5 metre yüksekliği aşmamak şartıyla, takılıp sökülebilir malzemelerle yönetim, geçici depolama ve satış gibi teknik altyapı birimleri inşa edilebileceği'' maddesi eklendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyılarda 50 m'ye kadar yapı yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN