Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rumlar, ni sevdi

Giriş Tarihi: 13.4.2013 14:45

Yunanistan'ın başkenti Atina'da sponsorluğunda " Festivali"nin ikincisi düzenlendi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da sponsorluğunda " Festivali"nin ikincisi düzenlendi.

Arion Resort & Spa, Astir Palace'ta düzenlenen festivalin açılışında AA muhabirine konuşan THY Atina Müdürü Gülay Öztürk, bu tür etkinliklerin iki ülke kültürünün kaynaşmasını sağladığını ifade ederek, "Yunan halkı Türk yemeklerini ve Türk kültürünü çok seviyor" dedi.

THY'nin bu tür tanıtımlara çok önem verdiğinin altını çizen Öztürk, 2 yıl önce de aynı şekilde Türk yemeklerinin tanıtımı gecesine sponsor olduklarını, ülke tanıtımına olumlu etkilerinin ardından talep gelince yine aynı etkinliğe katılmaya karar verdiklerini belirtti.

Yılbaşında da Hindistan Yemekleri Festivali'nin sponsoru olduklarını belirten Öztürk, THY'nin bu yıl Hindistan'a özel açılım gerçekleştirdiğini kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti:
"THY olarak Hindistan açılımı yaptık. Bu sene özellikle tanıtım gezileri ve Hindistan'ın tanıtımıyla ilgili bir takım organizasyonlara sponsor olduk. Hindistan bizim için çok önemli bir pazardı. Bu şekilde diğer ülkelerin kültürlerine katkıda bulunmak için sponsorluklarımıza devam edeceğiz."
THY'nin yeni atılımlarda bulunmaya devam edeceğini dile getiren Öztürk, geçen yıl yaklaşık bir milyon Türk turistin Atina'ya geldiğini ifade ederek, günde 3 olan sefer sayılarını haftada 25'e çıkardıklarını, bu şekilde turist sayısını bir buçuk milyona yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.
Selanik'ten de haftada 5 olan sefer sayısını 7'ye çıkardıklarını belirten Öztürk, Girit seferlerini de başlatmayı planladıklarını söyledi.
Etkinliğe katılan Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras da böyle etkinliklerle Türk yemeklerini Atina'da tanıtmış olduklarını ifade ederek "Türk mutfağı Atina'da çok popüler ancak bizim yemekler tabi daha iyi" dedi.

Uras, Türk mutfağının dünya çapında popüler olduğunu da belirterek, ülke tanıtımına bu tip organizasyonların büyük katkısı olduğunu kaydetti.
THY'nin Atina'daki başarılarından da söz eden Büyükelçi Uras, "THY'nin sefer sayılarını daha da artırmak istiyoruz. Yalnız Türkiye, AB üyesi olmadığı için aramızdaki ikili anlaşmaya dayalı olarak yapılıyor bu. Onun da biz tavanına gelmiş durumdayız. Onlar da ekonomik kriz içinde oldukları için kotalarını dolduramıyorlar. Öyle olunca da o tavanı yükseltmek istemiyorlar. Biz ona çare olarak geçici çözümler bulduk. THY şimdi daha fazla yere daha fazla sayıda uçacak. Bunun da ilişkilerimizin gelişmesine katkıda bulunacağını ve bu geçicinin kalıcıya dönüşeceğini, giderek de sayının ve destinasyonların artacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Etkinliğe, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastassis Mitsialis, Arjantin, İtalya ve Hindistan Büyükelçilerinin yanı sıra çok sayıda diplomat ve iş adamı katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumlar, Türk yemeklerini sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN