Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'ya gelen İsrailli ziyaretçi sayısı artıyor

Geçen yılın mart ayında 363 olan Antalya'ya gelen İsrailli turist sayısı bu yılın mart ayında 4 bin 117'ye yükseldi.

Giriş Tarihi: 16.4.2013 11:52
Geçen yılın mart ayında 363'e kadar düşen Antalya'ya gelen İsrailli turist sayısının bu yılın mart ayında 4 bin 117'ye yükseldiği bildirildi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre İsrailli ziyaretçilerin son dönemde Antalya'yı tercih etmeye başladığını belirtti.

İsrail'den gelen ziyaretçi sayısının 2010 yılı Mart ayında 13 bin 787 olduğunu, bu sayının 2011'de bin 267'ye, 2012 yılında da 363'e düştüğüne dikkati çeken Budak, bu yılın mart ayında ise ziyaretçi sayısının 4 bin 117'ye yükseldiğini ifade etti.

Ziyaretçi sayısında bu yılın mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde binin üzerinde artış görüldüğünü vurgulayan Budak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
"Rakamlar bize, İsrailli turistlerin Antalya'ya dönüşlerinin başladığını gösteriyor. Aslında bu dönüşün ilk sinyalleri, şubat ayında başlamıştı. Geçen yıl şubat ayında yalnızca 12 olan Antalya'ya gelen İsrailli turist sayısı, bu yılın şubat ayında bin 221'e ulaşmıştı. Türkiye genelinde de İsrailli ziyaretçilerimizin sayısında artış görülmektedir ancak Antalya'daki gibi hızlı bir değişimden söz edemeyiz. Şubat ayı itibarıyla İsrail'den Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 82 artarak 5 bine ulaşmıştı."

Antalya'nın uluslararası barışın gelişmesine katkı yaptığını görmekten mutluluk duyduklarını dile getiren Budak, şunları kaydetti:
"Antalya her ülkeden, her dinden milyonlarca insanın birlikte huzur içinde tatil yaptığı gerçek bir turizm merkezi olduğunu en güzel biçimde kanıtlamaktadır. İsrail hükümetlerinin davranışları ve hataları elbette ki İsrail vatandaşlarından bağımsızdır. İsrail halkı geçmişte her mevsim Antalya'nın geleneksel konukları olmuştur. Hükümetlerimiz arasındaki ilişkilerin turizme çok daha olumlu yansımasını bekliyoruz. İsrailli konuklarımızı, diğer ülkelerden gelen konuklarımız gibi dostluk ve barış dilekleriyle karşılıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'ya gelen İsrailli ziyaretçi sayısı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN