Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin ibadete açılması talebi

Anadolu Gençlik Derneği, 'nin ibadete açılması istemiyle imza kampanyası başlattı.

Giriş Tarihi: 16.4.2013 16:14
Anadolu Gençlik Derneği, 'nin ibadete açılması talebiyle imza kampanyası başlattı. "İmzanla Zincirleri Kır" imza kampanyasının tanıtım toplantısında konuşan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, 1453 yılında fethedilen İstanbul'un, hangi inançtan olursa olsun hakkı üstün tutan anlayışın sembolü olduğunu söyledi.

Turhan, Türkiye genelinde başlatılan kampanyaya destek için İslam ülkelerindeki yetkililerle irtibata geçeceklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ayasofya, İstanbul'un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya, 24 Kasım 1934'te bir oldu bittiyle müze haline getirilmiştir. Bu dönüşümde milli irade hiçe sayılmıştır. Ayasofya ne taş ne binadır.

Ayasofya, hakkın batılı kuşatmasıdır. Ayasofya mutlaka camiye dönüşecek ve bu mahzun halinden kurtulacaktır. Ayasofya Camisi'nin açılışı, her daim haktan yana bir duruşun yeniden İstanbul tarafından kuşanılmasının ilk adımı olacaktır. İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümüne yakışan da budur."

Bir ay sürecek "İmzanla Zincirleri Kır" kampanyası kapsamında toplanacak imzaların, Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile diğer ilgililere gönderileceği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılması talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN