Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin 200 yıllık Urfa kalesi çöktü

Şanlıurfa merkezde bulunan tarihi kalede saat 13.30 sıralarında bilinmeyen bir nedenden dolayı göçük meydana geldi.

Giriş Tarihi: 19.4.2013 15:09 Güncelleme Tarihi: 19.4.2013 15:20
Şanlıurfa merkezde bulunan tarihi kalede saat 13.30 sıralarında bilinmeyen bir nedenden dolayı göçük meydana geldi.

Ortalığın savaş alanına döndüğü bölgede ölen ya da yaralanan olmazken, muhtemel ikinci bir göçüğe karşı polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

URFA KALESİ
Urfa Kalesi'nin M.Ö. 9500 yıllarına ait neolitik bir yerleşim höyüğü üzerine kurulduğu tahmin edilmektedir. Kalenin yanı başında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesinde sergilenen 11.500 yılık Balıklıgöl Heykeli kale dâhil Balıklıgöl havzasının tarihini bilimsel olarak vermektedir. 6.yy'ye ait kayıtlarda kaleden bahsedilmemektedir.


Kale ile ilgi ilk kayıtlar 11.yy'ye aittir. Buna göre kale 6 yy. ile 11. yy arasına tarihlenebilir. Netice itibariyle kale ilgili kabul edilen görüş: M.S. 812-814 yılları arasında Abbasiler döneminde yapıldığıdır. Kalenin üzerindeki korint başlıklı iki sütun Edessa Karalı IX. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır.

Kaledeki iki sütunun yükseklikleri 17.25 m. sütunların çevresi ise 4.60 metredir. Doğudaki sütunun kente bakan yüzünün 3 metre yukarısındaki Süryanice kitabede: "Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin oğlu)'in oğlu AFTUHA. Bu sütunu ve üzerindeki heykeli veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım" yazılıdır. Urfa Kalesi'nin, üç tarafı kayadan oyma derin savunma hendeği ile çevrilidir, kuzey tarafı ise sarp kayalıktır.GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN!

!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin 200 yıllık Urfa kalesi çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN