Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tunceli'de "mavi tur"

Giriş Tarihi: 23.4.2013 17:49 Güncelleme Tarihi: 23.4.2013 17:50

Tunceli'de, çözüm sürecinin getirdiği olumlu havayla başlayan ve ilginin giderek arttığı sosyal etkinlikler kapsamında, Keban Baraj Gölü'nde feribotla tur düzenlendi, Pertek Kalesi gezildi.

Dersim Gezginler Grubu adıyla bir araya gelen 130 kişi, Pertek ilçesinden feribotla, Pertek Kalesi'nin de bulunduğu Keban Baraj Gölü'ndeki adaya gitti. Kaleyi gezen ve ilkbaharla yeşile bürünen doğanın tadını çıkaran katılımcılar, bol bol fotoğraf çektirdi.
Katılımcılar, ada dönüşünde bindikleri feribotta kahvaltı yaptı, baraj gölündeki tur boyunca halay çekip eğlendi.
Geziyi organize eden fotoğraf sanatçısı Malik Kaya, etkinliğe çevre il ve ilçelerden katılım olduğunu söyledi.
Gezileri barış, dostluk ve kardeşliğin pekişmesi ve Tunceli'nin tanıtımına katkı sağlamak için düzenlediklerini belirten Kaya, "Yıllardır kan ve gözyaşıyla gündeme gelen Tunceli, dileriz bundan sonra bu güzel gezilerle ekranlarda gündeme gelecektir" diye konuştu.

SAKLI KENT TUNCELİ

Tunceli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sabit Menteşe ise gezilerin Tunceli'nin tanıtımına önemli katkıda bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Dünyanın saklı kentlerinden Dersim kabuğunu kırıyor. Barış süreciyle, insanlar bu kentin saklı güzelliklerini gezmeye başladılar. Bu turları düzenleyenler de barış sürecine, Dersimin tarihine, turizmine, tanıtılmasına çok güzel katkılarda bulunuyorlar, kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu sürecin daha iyi bir yere gelmesi için herkes üzerine düşeni yaparsa, niye olmasın?"

Makbule Bulut da yaklaşık bir aydır grupla gezilere katıldığını ve çok güzel yerler gördüğünü söyledi.
Doğa ve tarih meraklılarına çağrıda bulunan Bulut, "Burada çok güzel bir atmosfer var. Dışarıdan insanlar da gelip bu atmosferin içerisinde bulunsun. Tunceli gerçekten çok güzel bir yer. Tunceli tarih açısından çok zengin bir şehir. Eskiden çatışma vardı, korku vardı belki ama şimdi o korku da yok. Bu sürecin bizler için çok güzel olacağına inanıyorum. Dışarıdaki herkesin tekrar kendi topraklarına dönmesini ve gelip bu güzellikleri yaşamasını istiyorum. Lütfen kendi şehrinize, kendi insanlarınıza, kültürünüze, özünüze sahip çıkınız" ifadelerini kullandı.
Üniversite öğrencisi Dilan Sayan ise Tunceli'nin gezilip görülmesi ve keşfedilmesi gereken bir yer olduğunu belirterek, "Daha önce terör olayları nedeniyle gidilemeyen yerleri bu geziler sayesinde görebiliyoruz. Bu gezilerin de çözüm sürecine katkı sağlayacağını düşünüyorum, umuyorum" dedi.

Yusuf Gündüz ise Keban Baraj Gölü'nde yaptıkları gezinin, batının boğaz turlarını aratmayacak derecede güzel olduğunu dile getirerek, tarih ve doğa sevenleri Tunceli'yi görmeye, gezmeye davet etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunceli'de "mavi tur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN