Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Afrodit'in güzellik suyu''na on binlerce kişi geliyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013 14:01

Mitolojiye göre, "Afrodit'in cüzzama yakalandıktan sonra eski güzelliğine kavuştuğu" kaplıcalarla ünlü Güre Termal Turizm Merkezi'nden yılda ortalama 80 binden fazla kişi faydalanıyor.

Mitolojiye göre, "Afrodit'in cüzzama yakalandıktan sonra eski güzelliğine kavuştuğu" kaplıcalarıyla bilinen Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesindeki tesislerden her yıl ortalama 80 bini aşkın kişi yararlanıyor.

Güre Belediye Başkanı Kamil Saka'yı makamında ziyaret eden Balıkesir Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Soykan, beldede termal turizm adına çok güzel işler yapıldığını söyledi.

Beldenin, termal konusunda önemli bir potansiyeli barındırdığını dile getiren Soykan, modern tesislerin inşa edildiği Güre'de, 1993 yılından bu yana önemli aşamalar kaydedildiğini anlattı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 1993'te Termal Turizm Merkezi ilan edilen Güre'deki otellerin, yaz ve kış aylarında yüzde 50'nin üzerinde dolulukla hizmet verdiğini vurgulayan Soykan, 2 bin 500 olan yatak kapasitesinin yeni yatırımlarla artacağını bildirdi.

Saka ise Mitolojiye göre, "Afrodit'in cüzzam hastalığına yakalandıktan sonra eski güzelliğine kavuştuğu" kaplıcaların Güre'de bulunduğunu hatırlattı.
Kaplıca suyunun, kükürt yoğunluklu olmasından dolayı deri hastalıklarının tedavisinde önemli etkisi bulunduğuna dikkati çeken Saka, şöyle devam etti:
"Termal su, romatizma ve siyatik gibi rahatsızlıklara, kadın hastalıklarına iyi geliyor. Sağlık Bakanlığına göre, sporcu sağlığında ve uzun süreli kas hareketsizliği durumunda ortaya çıkan olumsuzlukların tedavisinde de yarar sağlıyor. Beldemizdeki yatak kapasitesi şimdilik 2 bin 500 kişi ancak 1-2 yıl içinde 5-6 bini bulacak. Sıcak su sağlayan 4 kuyumuz var. Bunlardan sadece birini kullanıyoruz, diğer 3 kuyu yedekte bekliyor. Toplam su debimiz saniyede 185 litre ve bunun 55 litresiyle ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz."Saka, 72 derecelik suyu yüzeye çıkarıp ısı merkezine yönlendirerek 54-58 dereceye kadar düşürdüklerini söyleyerek, daha sonra bunu tesislere verdiklerini kaydetti. Merkezde açığa çıkan ısıyla konutları ısıttıkları bilgisini veren Saka, fazla suyu 350 metre derinliğe yeniden enjekte ettiklerini belirtti.

"Temiz hava, bol oksijen, güneş ışığı ve deniz"
Otellerin her yıl ortalama yüzde 60 dolulukla hizmet verdiğini vurgulayan Saka, bunun yıllık 550 bine yakın geceleme anlamına geldiğini ifade etti.
Her yıl 80 binden fazla kişinin şifa bulmak için beldeye geldiğine işaret eden Saka, "Türkiye Turizm Stratejisi 2023'te yatak kapasitesinin 15 bine ulaşacağı öngörülüyor. Bu durumda aynı doluluk oranıyla hizmet versek bile geceleme gün sayısı 3 milyonun üzerine çıkarken gelecek kişi ise 500 bine yaklaşacak" değerlendirmesinde bulundu.

Saka, Güre'nin, Kazdağları'nın eteklerinde bulunduğunu anımsatarak, temiz hava, bol oksijen, kıyıda denize girme imkanı ve fazlaca güneş ışığına sahip beldede termal tedavi için ihtiyaç duyulan tüm unsurların mevcut olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Afrodit'in güzellik suyu''na on binlerce kişi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN