Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamur banyolarına büyük ilgi

Giriş Tarihi: 6.5.2013 15:05

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı beldesindeki çamur banyoları, turizm sezonunun başlamasıyla yerli ve yabancı turistlerden ilgi görmeye başladı.

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Beldesi'ndeki çamur banyoları, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.
Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü Dalyan'da, çok sayıda yerli ve yabancı turistin geldiği çamur banyolarında ilginç görüntüler oluşuyor. Sezonun başlamasıyla İngiltere, Hollanda, Avustralya ve Rusya'dan gelen turistler, çamur banyolarında hareketliliğe neden oldu.

Ziyaretçiler, na girdikten sonra vücutlarındaki çamurun kuruması ve ciltlerinin gerilmesi için güneşin altında uzun süre bekliyor. Daha sonra duş alan turistler, kaplıca havuzlarında sıcak suya giriyor.
Çamur banyosuna özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden işletmeciler, çamur banyolarında 2 havuz ile duş, kafe, dinlenme, tuvalet ve soyunma odaları gibi ünitelerin yer aldığını belirtti.

"En çok İngilizler geliyor"
İngiliz turistleri Marmaris'ten günübirlik çamur banyosuna getiren turist rehberi Serdar Selçuk Işık, AA muhabirine, nisan ayının ilk haftasından kasım ayına kadar yabancı turistleri çamur banyolarına getirdiklerini söyledi.
Ziyaretçilerin bölgenin en çok doğasına hayran kaldıklarını dile getiren Işık, şöyle konuştu:
"Dalyan'ın doğası muhteşem. Bölgeyi en çok İngiliz turistler ziyaret ediyor. Çamur banyosu da turistlerin en fazla ziyaret ettiği alanların başında geliyor. Acenteler, Dalyan'ı sadece çamur banyosu varmış gibi tanıtıyor. Aslında bu bir eksiklik. Çünkü Dalyan kendine özgü doğası ve bulunmaz kültürel özellikleri ile önemli bir bölge. Çamur, bunun sadece küçük bir parçası."

Dalyan'ın antik çağlardan beri sağlık merkezi olarak bilindiği vurgulayan Işık, İngilizlerin ardından bölgeye en çok Hollanda, Finlandiya, Rusya, İsveç, Norveç ve Danimarka'dan turist geldiğini ifade etti.
İngiltere'den gelen Mandy Guthrie ise eşiyle çamur banyosuna hayran kaldıklarına işaret ederek, "Çamur banyolarını çok değişik ve ilginç bulduk. Çok güzel bir duygu. Havuzlara girerek vücutlarımızı çamurla kapladık ve güneşin altında bekledik" dedi.

Bir başka İngiliz turist Jhames Shalin de çamur banyosunu çok eğlenceli bulduklarını, arkadaşlarıyla çamur savaşı yaptıklarını anlattı. Shalin, "Çamur banyolarına ve Dalyan'a ilk defa geliyoruz, çok beğendik. Buradaki çamur deriyi geriyor, bu nedenle çok hoşumuza gitti" diye konuştu.

"Turizmciler sezondan umutlu"
Dalyan Kanalı'nda 26 yıldır teknelerle turist taşımacılığı yapan Özay Akdoğan, Dalyan'da turizm sezonunun çok iyi başladığını kaydetti.
Geçen yıla oranla ilk günlerde yüzde 50 artış yaşandığını anlatan Akdoğan, şunları söyledi:

"Özellikle pazartesi ve cuma günleri Dalyan'a gelen turist sayısında ciddi artış var. Polonya, İngiltere, Almanya, Rusya ve Hollanda'dan gelen ziyaretçilerde artış yaşanıyor. Marmaris Limanı'na gelen gemilerdeki turistler, öncelikle Dalyan ve çamur banyolarını ziyaret ediyor. Turistler çamur banyosu ve termal kaplıcalardan faydalanıyor. Daha sonra İztuzu Plajı'na giderek denize giriyor."

"Dalyan çamur banyoları"
Çamur banyolarına nisan, mayıs ve haziran aylarında günde 600, temmuz ve ağustos aylarında ise günde 800 civarında turist geliyor.
Klorür, sodyum, hidrojen sülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içeren 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının romatizma, siyatik, kireçlenme, cilt hastalıkları, mantar, mayasıl, kaşıntı, kadın hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, böbrek taşı gibi bazı hastalıklara iyi geldiği ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamur banyolarına büyük ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN