Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli turist erken rezervasyonu sevdi

Uygun fiyata tatil yapmak isteyen yerli turistin son zamanlarda daha çok tercih ettiği erken rezervasyon sistemi, hem yerli tatilcileri hem de sektörü memnun ediyor.

Giriş Tarihi: 9.5.2013 11:53
Uygun fiyata tatil yapmak isteyen yerli turistin son zamanlarda daha çok tercih ettiği erken rezervasyon sistemi, hem yerli tatilcileri hem de sektörü memnun ediyor.

Geçen yıl sonu itibariyle 2 milyona ulaşılan erken rezervasyonla dünyada yaşanan küresel krizin turizmde bıraktığı etkiler de atlatılmaya çalışılıyor. Sektör temsilcileri bu yıl için hedeflenen 2,5 milyon erken rezervasyon rakamına yaz aylarına kadar ulaşılabileceğini öngörüyor.
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda yerli turistten sık sık "Turiste ucuz, vatandaşa pahalı satıyorsunuz" şeklinde eleştiriler aldıklarını söyledi.

Bu eleştirilerin bir yönüyle doğru bir başka yönüyle de haksız olduğunu savunan Bayındır, "Uzun yıllar boyunca bu farkın erken rezervasyon sisteminden kaynaklandığını kamuoyuna anlatmaya çalıştık. Vatandaşlarımızın otellerimizden daha cazip fiyatlarla yararlanabilmesi için erken rezervasyon sistemini iç pazara sunduk ve yaygınlaşması için yoğun çabalar sarf ettik" dedi.

Yüzde 100 artış var
Erken rezervasyonun Türkiye'de artık kabul gören ve alışkanlık halini almaya başlayan bir sisteme dönüştüğünü anlatan Bayındır, sistemin gelişmesinin, beraberinde ürün çeşitliliğinin ve hizmet standartlarının da tüketici lehine artmasını sağladığını vurguladı.
Türkiye'nin geniş bir kesimi için tatilin "ihtiyaç" haline geldiğini ifade eden Bayındır, "Erken rezervasyon, başladığı yıllarla kıyaslandığında yüzde 100'leri aşan artışlar yaşandı. Bu artışın, sistemin avantajlarını yaşayan insanların deneyimlerinin diğer tatilciler tarafından daha net anlaşılmasına paralel olarak devam edeceğini tahmin ediyorum" diye konuştu.

Bayındır, erken rezervasyonda Alanya, Antalya, Side, Bodrum ve Marmaris gibi tatil yörelerine rağbet olduğunu bildirdi.
Son yıllarda tur operatörlerinin erken rezervasyon kampanyalarına yurt dışı ve kültür turlarını da eklediklerine dikkati çeken Bayındır, şunları kaydetti:
"Bu da sistemin gelişmesi ve ürün çeşitliliğinin artması açısından güzel bir gelişme. Türkiye turizmi, önünde hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için var gücüyle çalışan lokomotif bir sektördür. Bu çerçeveden baktığımızda 2013 yılının da hedeflerimize yaklaşmak için adımlar attığımız bir yıl olacağını düşünüyorum. 2013 yılı için önümüzde 33 milyon turist hedefi var. Büyük bir aksilik çıkmazsa bu rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum."

Yerli turiste uygun fiyatlı tatil için çalışılıyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da sektörün, geçen yıl yaşanan küresel krizin etkilerini atlattığını ve turizm gelirleriyle ziyaretçi sayılarında beklenen artışın yaşanmaya başladığını bildirdi.
Bu düzelmenin erken rezervasyonda da kendisini gösterdiğini belirten Ayık, geçen seneye oranla yüzde 10 artış yaşandığını ve otel sahipleri, işletmeciler ile yatırımcıların durumdan memnun olduğunu söyledi.

Ayık erken rezervasyon yaptırmak isteyen vatandaşların genellikle şubat ayından sonra harekete geçtiklerini ve haziran ayına kadar kampanyalara ilgi gösterdiklerini ifade etti.
Geçen 2-3 yılda tüketicilerin son ana kadar tatil planlarını netleştirmediği için erken rezervasyon sisteminin de yaygınlaşamadığına dikkati çeken Ayık, şunları kaydetti.

"2011 yılında tahmini 1,5 milyon kişi erken rezervasyon kampanyalarından yararlanmış ve turizm iç piyasasında yüzde 35-40 oranında canlanma sağlanmıştır. Erken rezervasyon fırsatlarında Türkiye içinde genelde Akdeniz ve Ege bölgeleri öne çıkıyor. Tatilseverler buralarda da özellikle Antalya ve Muğla'yı tercih ediyor. Eğer seyahatsever yurt dışında tatilini geçirecekse o zaman da vizesiz gidebileceği yerleri daha çok tercih ediyor."
Türkiye turizminin 2023 yılı için hedeflediği stratejilerin de bu yönde çizildiğine işaret eden Ayık, nitelikli turistik tesislerin, erken rezervasyon sistemiyle yerli turiste sezon dışında da uygun fiyatlarla tatil yapma olanağı sunmasına yönelik programların artırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli turist erken rezervasyonu sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN