Balkanlar'ın havasını soluyun

Işıl ışıl yüzüyle Belgrad, yeşile bürünen Saraybosna, çok kültürlülüğün zengin şehri Tiran ve kültür hazinesi Üsküp... Birbirinden büyüleyici bu şehirlerde tarih ve kültür iç içe. En özel noktaları keşfedeceğiniz bu gezide Balkanlar'ın havası da şimdi bir başka

Giriş Tarihi: 17.5.2013
7 gecelik Balkanlar turunda bölgenin barındırdığı kültürel çeşitlilik yanında zengin kültürel mirası tanıyıp başka bir dünyaya açılacaksınız. Osmanlı'dan günümüze miras kalan şehirleri keşfedeceğiniz bu gezide eğlence dolu saatler de sizleri bekliyor.

IŞIL IŞIL BELGRAD
Sırbistan'ın başkenti Belgrad, her köşesinde farklı bir kültürün ayak izlerini taşıyor. Sava ve Tuna nehirlerinin kavuştuğu bu güzel şehir doğası, tarihi ve turistik mekânlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Avrupa'nın en hızlı yükselen şehirlerinden olan bu gözde başkent, ışıl ışıl mağazalarıyla alışveriş keyfini sonuna kadar yaşatırken günün her saatinde eğlence keyfini sonuna kadar yaşatıyor.

KÜLTÜREL ZENGİNLİK
Arnavutluk'un başkenti Tiran aynı zamanda ülkenin yerleşim merkezi. Müslüman, Ortodoks ve Katoliklerin bir arada yaşadığı şehirde çok kültürlülüğün de zenginliği yaşanıyor. Bu şehirde ziyaretçileri karşılayan onlarca kilise ve cami görenleri büyülüyor. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı idaresinde kalan Tiran'da o döneme de ait birçok eser bulunuyor. Bunların çoğu İskender Meydanı ve çevresinde yer alıyor. Tiran tarihe yolculuk dışında modern alışveriş merkezleri, cafeleri ve gece hayatıyla tam bir tatil beldesi.

YAŞAYAN MÜZE ÜSKÜP
Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp Balkanlar'ın yaşayan kültür müzesi. Şehir Vardar Nehri'nin geniş vadisinde, yüksekliği iki bin metreyi aşan dağların arasına kurulmuş. Bir yakada Arnavut ve Müslümanların diğer tarafta Ortodoks ve Hıristiyanların yaşadığı kent aynı zamanda tarihi bir Osmanlı yerleşimi. Bir dönem eski Sovyetler Birliği'ne de bağlı kalan kent hem bu sistemin hem de Osmanlı'nın mimari eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ortaçağ manastırlarını göreceğiniz bu şehirde uzun bir geçmişe sahip Türk pazarları ve asma bahçeleri ise büyülüyor.

599 eurodan başlayan fiyatlarla
Deneyimli rehberleri eşliğinde en güzel tatilleri yaşatan Jolly Tur'un 7 gecelik Balkanlar gezisi 599 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu eşsiz geziye katılmak için acele edin.

HÜZÜNLE UMUT BOSNA'DA
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna bir açık hava müzesi görünümünde, yeşile bürünmüş bir şehir. Yakın tarihte yaşadığı trajedinin yarasını sarmaya çalışan Bosna Hersek'te yol kenarında uzanan toplu mezarlıklar, şarapnel ve mermi izlerini taşıyan binalar size savaşın acı yüzünü bir kez daha gösteriyor. Bir açıkhava müzesi görünümündeki başkent Saraybosna, geçmişin kötü günlerine karşı Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor. Bosna Hersek'in 100 bin nüfuslu şehri Mostar ise savaşta yıkılan tarihi köprünün hüznünü yeni yapılan köprüyle silmeye çalışıyor. 2004'te Türkiye Cumhuriyeti'nin de katkılarıyla birebir aynısı yapılan tarihi Mostar Köprüsü, bugün ziyaretçilerin en uğrak duraklarından birini oluşturuyor. Savaşın yakıcı yüzünü hissettiren Saraybosna ve Mostar'ı gördükten sonra içinizi derin bir hüzün kaplasa da onca acıya rağmen yaralarını sarmaya çalışan bu güzel şehirler coşkulu bir umudu da yaşatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkanlar'ın havasını soluyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN