Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edinburgh'dan İstanbul'a her gün uçuş

THY Edinburgh Müdürü Serhat Sarı: "10 ay içerisinde sefer sayımızı 4'ten 7'ye çıkardık. Bir yıldan daha kısa bir sürede toplamda kapasitemizi yüzde 100'den daha fazla artırmış olduk"

Giriş Tarihi: 21.5.2013 12:19 Güncelleme Tarihi: 21.5.2013 15:39
(THY), İskoçya'nın başkenti Edinburgh ile İstanbul arasında haftanın her günü uçmaya başladı.
İstanbul-Edinburgh arasında geçen yıl haftanın dört günü olarak başlatılan karşılıklı seferlerin haftanın her gününe çıkarılmasından dolayı Edinburgh Havaalanı'nda tören düzenlendi. Atatürk Havalimanı'ndan hareket eden Boeing 737-900ER tipi "Muğla" isimli uçak, İskoçya'nın başkenti Edinburgh'a inişi sırasında "su tagı" ile karşılandı.

Uçağın aprona yanaşmasının ardından ise yolcular İskoçya'nın geleneksel müzik aleti gayda eşliğinde, THY'nin Edinburgh Müdürü Serhat Sarı ve Edinburgh Havaalanı'nın CCO'su John Watson tarafından çiçeklerle karşılandı.
Aynı uçakla İstanbul'a seyahat eden yolculara ise su böreği ve zeytinyağlı dolma ikram edilirken, sefer sayılarının artırılmasıyla ilgili bir tören düzenlendi. THY Edinburgh Müdürü Sarı, Edinburgh Havaalanı CCO'su Watson ve THY İngiltere Halkla İlişkiler Danışmanı Füsun İlkay ile çok sayıda kişinin hazır bulunduğu törende pasta kesildi.

"İskoçya'daki talepten çok memnunuz"
THY'nin Edinburgh Müdürü Serhat Sarı, İskoçya'nın ulusal kahramanı William Wallace'ın şehri olarak bilinen Stirling'deki tarihi kale önünde AA'nın sorularını yanıtladı. Sarı, 16 Temmuz 2012'de Edinburgh ile İstanbul arasında başlatılan seferlerin artık her gün yapılmaya başlanacağını söyledi. "Bir yıldan daha kısa bir sürede toplamda kapasitemizi yüzde 100'den daha fazla bir şekilde artırmış olduk. 10 ay içerisinde sefer sayımızı 4'ten 7'ye çıkardık" diyen Sarı, İskoçya'daki talepten duydukları memnuniyeti ifade etti.

THY'nin çok hızlı büyüdüğünü söyleyen Sarı, çok yakın bir zamanda 100'üncü ülkeye uçmaya başlayacaklarını kaydetti. Sarı, şöyle konuştu:
"Şu an 223 noktaya uçuyoruz. Ne kadar fazla noktaya uçarsak bu bizim bağlantı kalitemiz için çok büyük avantaj. Yolcularımızın yarısından fazlası Türkiye'ye uçuyor olsa da, geri kalan bölümü de transit yolcularımızdan oluşuyor. Her gün yapılacak uçuşlarla, çok daha iyi bağlantılar vereceğiz ve yolculara da çok daha fazla seçenek sunmuş olacağız."

İskoçya'da Türk nüfusunun Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerine göre çok yoğun olmadığına dikkati çeken Sarı, dolayısıyla Edinburgh'dan İstanbul'a seyahat eden yolcuların çoğunun İskoç olduğunu ifade etti.
THY'nin Edinburgh-İstanbul seferlerinin iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilere de olumlu katkıda bulunduğunu söyleyen Serhat Sarı, "Yolculardan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bizimle bir kez uçan mutlaka THY ile uçmaya devam edecektir" dedi.

"THY'nin daha da büyümesini umuyoruz"
Edinburgh Havalaanı Üst Yöneticisi (CEO) Gordon Dewar da, THY'nin bir yıldan az bir süre içerisinde Edinburgh'dan sefer sayılarını artırmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstanbul'dan birçok noktaya seyahat ediliyor olmasının çok önemli olduğunu belirten Dewar, THY'nin Edinburgh'da daha da büyümesini umduğunu kaydetti.

Törene katılan ve 40 yıldır Edinburgh'a seyahat ettiğini söyleyen Türk vatandaşı İsmet Erten, en büyük arzusunun THY'nin İstanbul'dan Edinburgh'a direkt uçması olduğunu söyleyerek, bu arzusunun geçen yıl başlatılan seferlerle gerçekleştiğini ve çok mutlu olduğunu ifade etti.
THY 16 Temmuz 2012'de, İskoçya'nın başkenti Edinburgh ile İstanbul arasında haftanın dört günü karşılıklı seferlere başlamıştı. Bu arada Türkiye'nin, bu yıl içerisinde Ediburgh'da Başkonsolosluk açması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edinburgh'dan İstanbul'a her gün uçuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN