AVM altında 2700 yıllık tarih yatıyor

Alışveriş merkezi altındaki 2700 yıllık tarih, 1 milyon liralık yatırımla müzeye çevrildi.

Giriş Tarihi: 22.5.2013 11:11
Bursa'nın Mudanya ilçesinde temel kazısından antik kent çıkan alışveriş merkezi, 1 milyon lira harcayarak burayı müzeye çevirdi. Alışverişe gelen müşteriler, zemin katta bulunan ve tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanan ni, cam bölmeden izleme keyfini yaşayacak. Antik kentten çıkan heykel ve tarihi eserler ise müze müdürlüğüne teslim edildi.

Edinilen bilgiye göre, geçen yıl Kipa tarafından inşasına başlanan alışveriş merkezinin temel kazılarından Myrleia antik kentini kalıntılarının çıkması, herkesi ayağa kaldırdı. Verilen yürütme durdurma kararının iptal edilmesiyle çalışmalar devam etti. Bu sırada ele geçirilen heykel ve diğer tarihi eserler müze müdürlüğüne teslim edildi. 3. derece sit alanı ilan edilen arazi üzerinde tarihi kalıntıların korunması ve sergilenmesine için inşaat planında değişikliğe gidildi. Kipa, söz konusu antik kent kalıntılarının bulunduğu alanı 1 milyon TL harcayarak, müzeye çevrildi. Markete alışverişe gelen müşteriler, zemindeki cam bölmeden tarihi kenti izleme keyfini yaşayacak.

Kipa Kurumsal İletişim Sorumlusu Nazlan Ertan, tarih altındaki bu zenginliğin Mudanyalıların bir parçası olacağını ifade ederek, 'Kipa tarafından tarihe duyarlı Mudanya tarihine sahip çıkan bir proje yaptığımıza inanıyoruz. Çünkü tarihi kalıntıları ilk bulduğumuz andan itibaren belediye ve arkeolojik yetkililerle bir arada çalışarak, projemizi değiştirerek 1 milyon liralık ek bir yatırım yaptık. Gördüğünüz gibi çelik konsollar üzerine oturttuğumuz cam zemini hazırladık. Bu sayede Kipa mağazası, Mudanyalıların hayatının bir parçası olacak' dedi.
Alışveriş merkezi son hazırlıkların da tamamlanmasıyla önümüzdeki günlerde hem müşterilerini hem de tarih tutkunlarını ağırlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AVM altında 2700 yıllık tarih yatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN