Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sağlık ve bilim turizmine açılıyor

Giriş Tarihi: 3.6.2013 10:32

'nda kurulacak olan bilim ve sağlık tesislerinde doğal ilaçların ham maddeleri ve içerikleri görülüp incelenebilecek.

Amerika'dan gelen bilim adamları, yüzlerce ilaca ham madde temini yapan 'nda incelemelerde bulundu. Bölgede kurulacak olan tesislerde doğal ilaçların ham maddeleri ve içerikleri görülüp incelenebilecek.
Buluşlarıyla dünya bilimini defalarca şaşırtan ve Türkiye'nin en gelişmiş bitki özü üretim tesisini kuran ünlü Türk kaşif Faruk Durukan, dünyanın 2. büyük oksijen deposu olarak tanınan Kaz Dağları'nı bilim ve sağlık turizmine açmak için büyük gayret gösteriyor. Kaz Dağları'nın eteklerindeki Balıkesir'in Edremit ilçesinde bulunan tesislerinde bilimsel çalışmalarını yürüten Faruk Durukan, Amerika'nın saygın bilim adamlarını Kaz Dağları'na getirdi.

Durukan, Amerika'dan gelen bilim heyetine çalışmalarını anlatıp, tesislerini gezdirdikten sonra Kaz Dağları'nı gezdirip projelerini gösterdi. Amerika'nın ünlü North Dakota State Üniversitesi (NDSU) Gıda Tarım ve Doğal Kaynaklar Fakültesi Bitki Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Richard Horsley, aynı bölümde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Şenay Şimşek ve Biyosistem Mühendisi Bölümü'nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Halis Şimşek'ten oluşan heyet, Balıkesir Üniversitesi'ndeki ziyaretler sonrası Balıkesir Üniversitesi Bandırma Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dağdelen eşliğinde Edremit ilçesine geçti.

KAZ DAĞLARI'NDA LABORATUVARLAR KURULACAK
Faruk Durukan'ın onlarca buluşa ve akademik çalışmaya imza attığı Kale Naturel isimli bitki özü üretim tesislerini gezen heyet, Durukan'dan çalışmaları hakkında brifing aldı. Taşın Suyu Projesi'ni ve elde edilen ve stratejik önem taşıyan yanmayan malzeme buluşuna hayran kalan bilim heyeti, bitki özü üretim tesislerindeki teknolojiyi de heyecanla inceledi. Kaz Dağları'ndaki endemik bitkileri ve bölgenin eşsiz bitki örtüsünü bildiklerini ifade eden Amerikalı bilim heyeti, daha sonra Türk kaşif Faruk Durukan ile birlikte Kaz Dağları'na çıktı. Faruk Durukan'ın Kaz Dağları'nda kuracağı bilim ve sağlık tesisinin alanında incelemeler yapan heyet, yapılacak olan hizmetleri duyunca şaşırdı.

Yüzlerce ilaca ham madde temininde olanak tanıyan Kaz Dağları'nda kuracakları tesise insanların gelip kullandıkları ilaçlarla ilgili detaylı bilgiler alabileceklerini, ilaç hammaddelerini yerinde görebileceklerini ve bu sayede gönül rahatlığıyla ilaçları kullanabileceklerini söyleyen Durukan, 'Kaz Dağları'nı bilim ve sağlık turizmine açmaya ant içtik. Amerika'dan gelen bilim heyeti, projelerimizi ve çalışmalarımızı yerinde görüp inceliyor. Kaz Dağları yakın gelecekte dünyanın en önemli sağlık ve bilim turizm bölgesi haline gelecektir. Bakın görün ki, daha şimdiden yabancı saygın akademisyenler bölgemize gelmeye başladı.

Amerikalılar, Kale Naturel firmamızda yaptığımız çalışmalardan etkilenip heyecanlandılar. Bundan sonraki çalışmalarımı Kaz Dağları'nda yürüteceğim. Kaz Dağları'nda laboratuarlar oluşturmaya başladık. Kaz Dağları bir sağlık köyü olacak. Aynı zamanda orman köylüsü ile de işbirliği içinde olup onlara da fayda sağlayacağız. Sürdürülebilir tarım ve kırsal turizm projeleri çerçevesinde, köylülerin bitkileri bilinçsizce toplaması yerine kendi arazilerinde bilinçli tarım yapmalarını da sağlayacağız. Bu konuda Orman Dışı Ürünler Daire Başkanlığıyla iş birliği içerisindeyiz. Bu güne kadar yaptığımız çalışmalar gösterdi ki, Kaz Dağları'nda yetiştirilen bitkilerin etken maddeleri zemindeki yerlere göre çok daha yüksek.

Bu anlamda tıbbi bitkilerin kültüründen başlayıp, toplanıp kurutulması, etken madde miktar tayini, ekstrasyonu ve son noktaya kadar işlenip sağlıkta kullanılacak aşamaya gelmesi sürecinde çalışmalar yapacağız. Özellikle kanser hastalarını Kaz Dağları'nın bol oksijeniyle, konunun uzmanları ve tedavi sistemiyle orada bir araya getirmek niyetindeyiz. Hastalar, orada tedavinin her aşamasını, laboratuarlarımızda görebilecek, kendini iyileştirecek yöntemi inceleyebilecek. Çalışmalarımızın yüzde 90'lık kısmını kanser hastaları kapsayacak. Kaz Dağları, oleuropein bakımından çok zengin ve kanser hastalığında kanserli hücreleri bu etken madde parçalıyor. Bu tesisler ham maddenin kaynağında olacak' dedi.
Faruk Durukan'ın misafiri olarak bölgedeki 3 günlük ziyaret ve incelemelerini tamamlayan Amerikalı bilim heyeti, yeniden Türkiye'ye ve Kaz Dağları'na geleceklerini söyleyerek ülkeden ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaz dağları sağlık ve bilim turizmine açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN