Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sanat ve spor vadisi

Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, Torul ilçesine bağlı Gülaçar köyünde, Gümüşhane Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) tarafından SODES kapsamında yürütülen ' Sanat ve Spor Vadisi Projesini' yerinde inceleyerek, proje sorumlusu Yüksel Demir'den bilgi aldı.

Giriş Tarihi: 18.6.2013 17:02
Türkiye'de uzun yıllar turizm denince akla hep güneş ve denizin geldiğini ve yatırımların da özellikle sahil bölgesine yapıldığını ifade eden Vali Mayda, Gümüşhane'nin coğrafyası, organik doku ve doğal güzellikleri ile dikkat çektiğini söyledi.

Gümüşhane çevresinin doğal ve kültürel kaynaklarının eko-turizm ilkeleri doğrultusunda planlanması ve yönetilmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden Vali Mayda, 'Doğayı ön plana alarak kalkınmayı hedefleyen, sürdürülebilir kalkınmanın turizme yansıması olan eko-turizm; turizm kaynaklarının çevreye saygı ve duyarlılığının arttırılması yoluyla, gelecek nesillere tahribatsız olarak aktarımını hedeflemek görevimiz olmalı.' dedi.

Artabel Tabiat Parkı vadisinde oluşturulan merkezde, üniversitelerdeki akademisyenlerin desteği ile gençlerin, bilimsel, sanatsal, kültürel ve sportif eğitimlere tabi tutulacağını ifade eden Vali Mayda, 'Vadi bugün itibariyle eko turizmin yapıldığı, dağcılık, at biniciliği, biyolojik turizmin yapıldığı bir merkez haline dönüşmektedir.Projede dağcılık, futbol, at biniciliği, açık hava sinema gösterimi, doğa fotoğrafçılığı, jeolojik yapı eğitimleri, flora, fauna eğitimleri, temel fizik, kimya, biyoloji ve matematik, kitap okuma ve münazara, kamp kurma ve doğal yaşam eğitimlerine uygulamaları yapılacaktır. GÜSİAD burada kursa alınacak öğrenci seçimlerinde ekonomik seviyesi düşük öğrencilere, kız öğrencilere, özürlü öğrencilere, başarılı öğrencilere, anne-babası ayrı öğrencilere, anne veya babası cezaevinde olan öğrencilere pozitif ayrımcılık yaparak imkan sağlayacak.' diye konuştu.

Vali Mayda, Tabiat Parkının 5 bin 859 hektar büyüklüğünde ve jeolojik ve jeomorfolojik kaynak değerleri, 141 bitki, 30 memeli hayvan ve 88 kuş türü ile algılama üstünlüğü oluşturan 13 peyzaj değeri ile flora, fauna zenginliği ve peyzaj değerleri açısından önem taşıması nedeniyle tabiat parkı olarak ilan edildiğini de hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artabel gölleri sanat ve spor vadisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN