Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tanıtım atağı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bazı uluslararası yayın kuruluşları tarafından son günlerde Türkiye'de yaşanılan eylemlerle ilgili yapılan yayınlarının Türkiye imajını zedelemesi tehlikesine karşın, Rusya ve Almanya'ya heyet gönderdi.

Giriş Tarihi: 19.6.2013 16:14
Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı uluslararası yayın kuruluşları tarafından son günlerde Türkiye'de yaşanılan eylemlerle ilgili yapılan çifte standartlı yayınların, ülke imajını zedelemesi tehlikesine karşın, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatıyla yurt dışında propaganda ve bilgilendirme atağının başlatıldığı ifade edildi.

Bakan Çelik'in bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ile Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal'ı Türkiye'ye en çok turist akışı sağlayan ülkelerden Rusya ve Almanya'ya gönderdiği belirtildi.

Açıklamada, Tükiye'de güvenlik sıkıntısı olmadığı ve Türkiye'nin turizmde en çok tercih edilen ülkeler arasında başı çektiği mesajını iletmek üzere ilk olarak Rusya'ya giden Bakanlık heyetinin, Rusya Federasyonu Federal Turizm Ajansı Başkanı Aleksandr Radkov ve Rus tur operatörleriyle Moskova'da bir araya geldiği bildirildi.

Türk-Rus turizm ilişkilerinde gelinen nokta ve Türkiye'nin gündeminin değerlendirildiği görüşmelerde Bakanlık Müsteşarı Özaslan'ın, Türkiye'de yaşanan olaylara değinerek turist güvenliği sıkıntısının yaşanmadığına dikkati çektiği ifade edilen açıklamaya göre, Türkiye'deki eylemlerin lokal bölgelerde yaşandığını anlatan Özaslan, Rus yetkililere turistlere herhangi bir zarar gelmediğini ve Türkiye'nin turizmde yine en çok tercih edilen ülkeler arasında başı çekiğini belirtti. Bürokratların Rusya'da yaptıkları görüşmelerde Türkiye'nin 2013 yılı turizm istatistikleri de masaya yatırıldı. Müsteşar Özaslan, Rus yetkililere ilk 4 aylık verileri aktararak, Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının yüzde 24,8 artışla 396 bin 127'ye ulaştığı bilgisini verdi.


Açıklamada Bakanlık heyetinin bir sonraki durağının ise Türkiye'ye yılda 5 milyon turist gönderen Almanya olduğu belirtilerek, Almanya'nın önde gelen tur operatörleri ile gerçekleştirilen görüşmelerde şirketlerin bu yıl Türkiye'ye yönelik kapasitelerini yüzde 5 ile yüzde 10 arasında artırdıklarının öğrenildiği vurgulandı.

Türkiye'de yaşanan olayların Alman turistleri fazla etkilemeyeceğini belirten Alman tur operatörlerinin, Bakanlık heyeti ile yaptıkları görüşmelerde, Türkiye'ye yönelik ilginin bu tür olaylarla azalmayacağını belirttikleri, Türk turizminin olayların sona ermesinin ardından yeniden ivme kazanacağını söyledikleri de açıklamada yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tanıtım atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN