Gölcük'te yayla sezonu açılıyor

Ödemiş'te sıcakların bastırmasıyla birlikte yöre halkı, bin 50 metre yükseklikteki göl ile aynı ismi taşıyan 'na göç etmeye başladı.

Giriş Tarihi: 22.6.2013 10:00 Güncelleme Tarihi: 22.6.2013 10:48
Belediye, Sağlık Evi, Tarım Kredi Kooperatifi gibi kurumların da yaz mevsiminde taşındığı yaylada evi bulunanlar da taşınma işlerine hız verdi. Eski adıyla Zeytinlik beldesi ile Oğuzlar ve Bayırlı köylerinin mücavir alanı durumunda bulunan 'nda vatandaşlar evlerine yerleşiyor. Gölcük Belediyesi de taşınma işlerini pazartesi günü tamamlayarak yayladaki hizmet binasında çalışmalarına başlayacak.

Patates, elma ve fasulye gibi ürünlerin de yetiştiği yaylada sıcak yaz mevsimini geçirecek yöre halkı, ceviz ve kestane hasadının ardından sonbaharda yeniden ovadaki evlerine dönecekler.

Sıcakların başlamasıyla birlikte her yıl taşınma işlerinin başladığını ifade eden Gölcük Belediye Başkanı Mustafa Zeybek, 'Belde halkımızın birçoğunun hem Gölcük Yaylası'nda, hem de ovada evleri var. Kışın ovada yaşayan halkımız yaz sıcakları ile birlikte Gölcük'e göç ediyor. Halkımıza hizmet götürmek adına biz de yaylaya taşınıyoruz. Zeytinlik'te de bir kısım ekiplerimizi bırakıyoruz. Belediye kurulduğundan beri bu taşınma var. Sadece Belediye değil Sağlık Evi, Tarım Kredi Kooperatifi gibi kurumlarımız da yaylaya taşınıyorlar. Sonbahar mevsimine kadar yaylada hareketlilik yaşanıyor. Üretici olan vatandaşlarımız ürünlerinin hasadını yaptıktan sonra yeniden ovaya iniyor' dedi.

Gölcük Yaylası'nın serin ve temiz havasıyla doğa içerisinde tatil yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan olduğuna dikkati çeken Zeybek, 'Yaylamız hafta sonları günü birlik ziyaretçilerin akınına uğruyor. Konaklama tesislerimizle hafta içleri de vatandaşlarımız yaylada serinliğin keyfini çıkartıyorlar. Ege Bölgesi'nde benzeri olmayan bir turizm değeri olan Gölcük'e tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz' diye konuştu.

Yaz mevsiminin gelmesiyle işlerinin açılmasını beklediklerini ifade eden esnaflar da hazırlıklarını yaptıklarını ve yarın yoğun bir ziyaretçi akınının olacağını tahmin ettiklerini söylediler. Yıllardır Gölcük'te esnaflık yaptığını belirten Mustafa Kökten, 'Gölcük, Ege'nin nadide bölgelerinden birisi. Buraya Ege'nin her yerinden insan serinlemek için geliyor. Yaklaşık iki aylık bir sezon yapıyoruz. Dileriz önümüzdeki sezon hem Gölcük hem de esnaflarımız için iyi bir sezon olur' dedi.

Gölcük'e taşınma telaşı içindeki vatandaşlar evlerinde restorasyon çalışmaları yaparken, havaların serin gitmesi nedeniyle hafta içi tenhalığını koruyan çarşı esnafı Pazar gününden yoğun bir ziyaretçi akını bekliyor.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gölcük'te yayla sezonu açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN