Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toroslar'ın nazar boncuğu

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki nda üzerine yapılan baraj, bölgeye ayrı bir güzellik kattı.

Giriş Tarihi: 22.6.2013 11:02
Karaman'ın Ermenek ilçesinde bulunan nda nin üzerine yapılan baraj, bölgeye ayrı bir güzellik kattı. Barajla birlikte görünümü tamamen değişen yayla, yaban hayatı, endemik bitkileri ve eşsiz güzellikleriyle doğa ve fotoğraf tutkunlarını bekliyor.

Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar,yaptığı açıklamada, Toroslar'ın eteğinde bulunan Ermenek ilçesinin tarihinin binlerce yıl öncesine dayandığını söyledi.

İlçelerinde onlarca medeniyetin kalıntılarını görmenin mümkün olduğunu ifade eden Akpınar, "Hititler, Firigler, Bizans, Roma, Selçuklu, Karamanoğlu ve Osmanlı, hemen ilk akla gelen medeniyetler. İlçemiz ve çevresinde nereye giderseniz, bir medeniyetin izlerini bulabilirsiniz. İlçemizin diğer önemli özelliği ise doğal güzellikleri ve doğanın hala bozulmamış olması" diye konuştu.

İlçe sınırları içerisinde bulunan yaylaların henüz çok fazla bilinmediğini, bir dezavantaj gibi görünen bu durumun, şimdi ilçeleri için avantaja dönüşmeye başladığını belirten Akpınar, şunları kaydetti:

"Birçok yaylamız hala bakir durumda. Bu yaylalarda yöre insanı teknolojiyi çok fazla kullanmadan, tarım ve hayvancılık yaparak geçimini
sürdürüyor. Son yıllarda insanların deniz ve kum yerine yayla turizmini tercih etmeye başlamasıyla birlikte, ülkemizde yaylalara ilgi arttı. Maalesef bir çok yayla, turizm adına bilinçsiz kullanılmaları nedeniyle özelliklerini kaybetti. Ermenek ve çevresi bozulmamış, ender yerlerden. Bu yüzden kendimizi şanslı görüyoruz. Özellikle Tekeçatı yaylası mutlaka görülmesi, gezilmesi gereken bir yer. Balgusan deresinin içinden geçtiği vadi; yaban hayatı, endemik bitkileri ve güzellikleriyle eşsiz bir yer. Burası yıllardır Ermenek halkının piknik ve mesire alanı olarak kullandığı bir alan. Şimdi bu vadiye elektrik üretilmesi amacıyla Tekeçatı barajı yapıldı. Yapılırken bazı tereddütlerimiz vardı, ancak baraj su tutmaya başlayınca tereddütlerimizin yersiz olduğunu gördük."

''Daha önce görmediğimiz kuş türleri gelmeye başladı"

Akpınar, doğal olmayan bir gölün, çevresine ancak bu kadar güzellik katabileceğini, baraj gölünün Tekeçatı'yı ayrıcalıklı bir yer haline getirdiğini
vurguladı. Barajın doğal yaşama birçok katkısının olduğunu anlatan Akpınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce görmediğimiz kuş türleri baraja gelmeye başladı. Balık türleri çoğaldı. Baraj gölünün kendine özgü, ender görülen çivit mavisi bir rengi var. Biz şimdi bu baraja Toroslar'ın nazar boncuğu diyoruz. Burası doğa ve fotoğraf tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir yer. Eskiden görüp gezenler bölgeyi bir de bu haliyle görsünler. Belediye olarak bölgede piknik ve mesire alanı düzenlemeleri yapacağız. Tekeçatı, ilçemize 10 kilometre uzaklıkta. İlçede konaklama imkanları mevcut. Gelen misafirlerimiz mutlaka memnun kalacaklardır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toroslar'ın nazar boncuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN