Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya turist akını

Belediye Başkanı Emin Timur, 6 bin 500 nüfuslu ilçede günübirlik ziyaretçi sayısının 40 bini aştığını söyledi.

Giriş Tarihi: 6.7.2013 16:13
Timur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin özellikle hafta sonları yoğun olduğunu, 3 bin kişiye ulaşan yatak kapasitesinin talebi karşılamadığını anlattı.

Önceki yıllarda Türkiye'de "turizm" denilince akla hep Ege ve Akdeniz kıyılarının geldiğini ancak insanların artık Karadeniz'i keşfettiğini belirten Timur, şöyle konuştu:

"İlçemiz gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile bölgenin en önemli turizm merkezlerinden. İlçemizde Almanya, Fransa, Hollanda, Japonya gibi ülkelerin yanı sıra son yıllarda Arap ülkelerinden de turist ağırlamaya başladık. , Karadeniz'in Antalyasıdır. Bunun yanında Amasra, Ankara'ya en yakın sahil olması başkentin sahili niteliğindedir. 6 bin 500 nüfuslu ilçemizde günübirlik ziyaret sayısının 40 bini aştığı günler yaşıyoruz. Artan turist potansiyeliyle pansiyon ve otellerde yatak sayımızda önemli bir artış olmaması, konaklama sorununu ön plana çıkarıyor.

Ev pansiyonculuğunun geliştiği ilçemizde turistin hem ucuz hem kaliteli bir yerde konaklama isteğini sağlamak için halkımızı sürekli temizliğe ve kaliteye önem vermeleri gerektiği konusunda uyarıyoruz."

Timur, yapımı devam eden Amasra Yat Limanı Projesi'nin tamamlanmasıyla ilçeye denizden de turist geleceğini, Bartın-Amasra karayolundaki tünel projesiyle ulaşımın kolaylaşacağını kaydederek, yatırımların ilçe turizmine önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

AMASRA

Sesamos adıyla M.Ö 12. yüzyılda Fenikelilerin kıyılar boyunca oluşturduğu kolonilerle kurulan ve İranlı Prenses Amastris'in yönetimi döneminde en parlak zamanını yaşayan Amasra, 3 bin yıllık tarihi geçmişin izlerini doğal güzellikleriyle turizme taşıyor.

Helenistik, Arkaik, Klasik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eserin bulunduğu ilçe, bakir koyları, tertemiz kumları, az dalgalı suları ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin yanı sıra balık ağırlıklı mutfak kültürüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

İlçeye 4 kilometre uzaklıkta, Gaius Julius Aguilla tarafından M.S. 41-54'te Roma yol ağının parçası olarak imparatorun anısına yaptırılan ve Anadolu'da benzeri bulunmayan Kuşkayası Yol Anıtı, turistlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amasra'ya turist akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN