Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan'da tatil rotası yurt dışı

Hilalin görünmesine sayılı gün kala, İslam coğrafyasında başlayan Ramazan hazırlığının yanı sıra yaz tatiline çıkacakların da telaşı başlıyor.

Giriş Tarihi: 7.7.2013 11:37
Ramazan ayındaki turizm hareketliliğini AA muhabirine değerlendiren Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, bu yıl sadece 4 günlük bayram tatilinde değil ay içindeki hareketliliğin son derece dikkati çektiğini söyledi.

Geçen yıla kıyasla Ramazan ayında yüzde 30'luk bir artış yaşandığını belirten Özkar, "Ramazan ruhunu yaşamak isteyen muhafazakar kesim Balkanlarda ata topraklarında oruç açma amacıyla tatil planlarken, İtalya, Orta Avrupa, Almanya ve İspanya turları da çok tercih ediliyor" dedi.

Özkar, kurumsal şirketlerin de umre seyahatlerini gündeme aldıklarını kaydederek, Ramazan Bayramını kapsayan yurt dışı paketlerinin yüzde 85'inin dolduğunu, iki hafta içerisinde kalanın da tamamen tükenmesini ön gördüklerini söyledi.

"RAMAZAN'DA TATİL İNSANLARI VİCDANEN ETKİLİYOR"

Ramazan ayında yurt dışı turlarının hareketliliğine karşın, yurt içi turlarda yaşanan durağanlığa işaret eden Özkar, bu farklılığa, "insanların kendi
memleketinde yeme içme ve gezmeden, vicdanen veya psikolojik olarak etkilenmesinin sebep olduğunu" savundu.

Özkar, "Zira niyetli olan insanların hizmet ettiği bir ortamda tatil geçirmekten, eğlenmekten rahatsızlık duyacaklarını düşünüyorlar, müşterilerimizden aldığımız izlenimler bu yönde. Bu sebeple her yıl Ramazan ayında yurt dışı tur satışları bir önceki döneme göre yüzde 20 civarında bir artış gösteriyor. Ramazan ayında umre öne çıkarken, Balkan coğrafyası ve Arap ülkeleri gibi destinasyonları tercih eden önemli bir muhafazakar kitle var" diye konuştu.

YURT DIŞI TURLAR RAMAZAN'DA DAHA EKONOMİK

Bunun dışında, Ramazan ayında da İtalya, İspanya, Almanya, Orta Avrupa, Balkanların en çok satan tur paketleri arasında olduğunu bildiren Özkar, deniz tatili için daha çok Phuket ve Maldivler gibi tropik adaların tercih edildiğini kaydetti.

Özkar, bu tercihlerde özellikle yurt dışı turlarının Ramazan'da daha ekonomik oluşunun etkilediğini belirterek, "Zira yurt içi tur paketleri için en
yüksek sezon ve en pahalı dönem. Temmuz ayı yurt dışı turlarında ise orta sezon, yani orta seviyede ekonomik fiyatlara sahip diyebilirim. Yurt içinden çok daha ekonomik oluşu bu hareketliliği de sağlıyor hiç şüphesiz" görüşünde bulundu.

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olacağını da bildiren Özkar, bu dönemde daha yoğun bir turizm hareketliliği yaşanacağını ve tatile çıkmak
isteyenlerin yurt içi ve dışı turlara şimdiden rezervasyon yaptırmasını önerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan'da tatil rotası yurt dışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN