Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de temizliğe 10 milyon lira ayrıldı

Giriş Tarihi: 8.7.2013 17:40

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: " çevresindeki temizlik ve bakım çalışmaları için bakanlık bütçesinden 10 milyon liralık kaynak ayrıldı"

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Trabzon'un Çaykara ilçesindeki 'ün çevresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ayrılan 10 milyon liralık kaynak kullanılarak temizleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin en gözde yerlerinden biri olmasına karşın imar planı
olmadığı için kaçak yapılaşmanın Uzungöl'ü tahrip ettiğini belirtti.Uzungöl Deresi'nde 10'un üzerinde sadece alabalık türü bulunduğunu ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak biyolojik çeşitlilik araştırması yaptık. Burada 59 memeli hayvan türü var. Başka yerde olmayan 40-50 endemik bitki türü bulunuyor. Uzungöl'de çok ciddi imar sıkıntısı var. Uzungöl çevresinin imar planı yoktu. 2013'te imar planını hazırladık. Kıyı kenar çizgisi tespit edildi. Artık vatandaş neyi, neye göre yapacağını biliyor."

Bayraktar, Uzungöl'deki mısır tarlalarının dahi imar planına işlendiğini ve böylece doğal dokuyu bozacak her türlü yapılaşmanın engellendiğini
vurgulayarak, şöyle devam etti: "Önümüzdeki yıl 1,5 milyon turist beklenen Uzungöl'deki mevcut 3 bin 200 yatak kapasitesi, yeni yapılan otel inşaatlarıyla 3 bin 600'e çıkarılıyor. Tamamen ahşap yapılardan oluşan otellerin yanında konferans ve kongre amaçlı tesisler de yer alıyor. Arap turistlerin iletişimini kolaylaştırmak amacıyla her tarafa Arapça, İngilizce ve Türkçe tabelalar yerleştirildi. Havaalanındaki uçak seferleri de artırılarak turistlerin ulaşımı için kolaylıklar sağlandı."

Davos modeli
Göl çevresindeki temizlik ve bakım çalışmaları için bakanlık bütçesinden 10 milyon liralık kaynak ayrıldığını belirten Bayraktar, şunları belirtti:
"Gölün çevresinde 'fil' adı verilen süpürgeler çalışıyor ve en ufak çöpleri dahi temizliyor. Gölün çevresindeki tüm yapıların atıksuları arıtma
sistemine bağlandı. Çevre mühendisleri tarafından düzenli olarak denetlenen temizlik çalışmaları için özel konteyner ve çöp toplama sistemleri de yerleştirildi. Dinlenme turizmi dışında toplantı ve kongre turizmi için de çalışmalar yürütülüyor. Uluslararası kongre ve toplantılara ev sahipliği yapmaya hazırlanan bölgedeki yayla evleri de kiralık pansiyon olarak hazırlandı."

Yılda 1 milyon 200 bin turistin ziyaret ettiği Uzungöl'ün, İsviçre'nin turizm cenneti Davos kasabası gibi turistik bir merkez haline getirilmesine
çalışıldığını vurgulayan Bayraktar, Arap turistlerin akın ettiği bölgede yaylalara erişimi sağlamak amacıyla 2 kilometre uzunluğunda teleferik projesinin de hayata geçirileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzungöl'de temizliğe 10 milyon lira ayrıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN