Türkiye'nin en iyi haber sitesi

arkeolojik kazısı başladı

Giriş Tarihi: 10.7.2013 12:37 Güncelleme Tarihi: 10.7.2013 14:53

Gaziantep'teki arkeolojik kazı, 2005'den bu yana Prof. Dr. Görkay'ın başkanlığında yürütülüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Antik Kenti'ndeki arkeolojik kazıların başladığını bildirdi.
Aykanat, yaptığı yazılı açıklamada, arkeolojik kazılarının 2005'den bu yana, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Kutalmış Görkay'ın başkanlığında yürütüldüğünü belirtti.

"Zeugma Arkeoloji Projesi" kapsamında yürütülen çalışmaların bu yıl ki bölümünün 2,5 ay sürmesinin planlandığını aktaran Aykanat, şunları kaydetti:
"Çalışmaların finans öz kaynağını Kültür ve Turizm Bakanlığımız sağlamaktadır. Bunun dışında Türkiye İş Bankası, Verbundplan Birecik A.Ş., Ankara Üniversitesi ve çeşitli kurumların maddi ve ayni yardımları vardır. 2013 arkeolojik kazıda, konservasyon-restorasyon, çevre düzenlemesi, altyap ve bilimsel yayına dönük çalışmalar kapsamında gerçekleştirilecektir. Ayrıca arkeolojik kazıların Muzalar evi olarak adlandırılan Roma Evi'nde, Belkıs Tepe tapınak alanında ve kentin Helenistik agorasında yürütülmesi planlanmıştır."

Aykanat, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ise Dionysos ve Danae evleri korugan yapısı altındaki Roma konutları ile mimari ve küçük buluntular üzerinde gerçekleştirileceğini aktardı.
Çalışmaların 15 Eylül'e kadar devam edeceğini belirten Aykanat, kazıya yaklaşık 40 uzman ve işçinin yanı sıra başta Ankara Üniversitesi olmak üzere Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden öğrenci, öğretim üyeleri ve araştırmacıların katılacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeugma arkeolojik kazısı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN