115 km sahilde deniz suyu kontrol altında

ile 'ne kıyısı bulunan Erdek'teki 78 yüzme alanı ve 12 kirlilik izleme noktası, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğünce takip edilerek deniz suyu ile ilgili analiz sonuçları internet sitesi aracılığıyla vatandaşlara duyuruluyor.

Giriş Tarihi: 12.7.2013 17:06
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü, 115 kilometre uzunluğunda sahilin bulunduğu ile kıyısındaki Erdek ilçesinde 78 yüzme alanı ve 12 kirlilik izleme noktasından örnekler alarak, deniz suyundaki kirlilik seviyesini ölçüyor.

Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Hülya Ertür, yaptığı açıklamada, Ayvalık, Ören, Sarımsaklı, Akçay, Altınoluk gibi turizm merkezlerinin yer aldığı Edremit Körfezi ile Erdek kıyılarının her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırladığını söyledi. İl genelinde denize girenlerin sağlığına büyük önem verdiklerini ifade eden Ertür, bu çerçevede bazı noktalardan örnekler alıp incelediklerini ve gerekli uyarıları yaptıklarını anlattı.

Bu yıla ait deniz suyu numune çalışmaları çerçevesinde Ege Denizi kıyısındaki ilçelerden 21 Mayıs-8 Ekim, Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan
ilçelerden 4 Haziran-24 Eylül arasını kapsayan örnek alma takvimi hazırlandığı bilgisini veren Ertür, şöyle konuştu:

"İlçe Toplum Sağlığı Merkezi elemanlarınca 78 yüzme alanı ve 12 adet kirlilik izleme noktasından 21 Mayıs'tan itibaren numuneler alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında analizleri yaptırılıyor. Çıkan tüm sonuçlar, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğünün resmi web sayfasında yayınlanıyor. Balıkesir kıyılarında denize giren vatandaşların, sağlıkları açısından bu sonuçları takip etmelerini öneriyoruz. Yüzme suyu analiz sonuçları kötü olarak sınıflandırılan yüzme alanlarında ivedilikle ilgili kaymakamlık veya belediye tarafından denize giren insanların kolaylıkla görüp okuyabileceği noktalara, 'Bu yüzme alanında denize girmek sağlık açısından risklidir' yazılı tabelaların yerleştirilmesini istiyoruz.

Yüzme sezonu boyunca analiz sonuçlarının kötü olarak sınıflandırılmasının devam etmesi halinde halkın sağlığının korunması amacıyla ilgili mevzuat gereği ilgili kurumlarca yüzme alanlarının kapatılabileceği hususu, mülki amir ve mahalli yönetimlerin yetkisi dahilindedir."

Ertür, ölçümlere göre Edremit Körfezi'nde denize girilen alanların, bazı dere ağızları dışında tamamına yakınının temiz olduğunu sözlerine ekledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
115 km sahilde deniz suyu kontrol altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN