Hasankeyf'te 'Özgür nehirler' eylemi

Doğa Derneği'nin organize ettiği 'Özgür nehirler, büyük atlama' etkinliği Batman'ın Hasankeyf ilçesi Dicle suyu kenarında gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 15.7.2013 10:53
Tüm Dünya'da nehirlere atlama zamanı olan etkinlik Hasankey'te de gerçekleşti. Nehirlerin özgür akması için tüm Avrupa ile aynı zamanda Türkiye'nin 25'e yakın noktasında yüzlerce insan nehirlerde buluştu. Hasankeyf'te, Dicle nehri kenarındaki eyleme, tarih severler ile çevreciler katıldı.

Eyleme Doğa Derneği üyeleri ve çok sayıda çevreci katıldı. Dicle Nehri'nde gerçekleşen etkinlikte çevreciler 'Dicle özgür aksın, 'Hasankeyf yok olmasın' döviz ve pankartları açtı.

Büyük atlamanın Türkiye'de ilk defa gerçekleştiği Dicle Nehri üzerinde kurulması planlanan Ilısu Barajı yapıldığı takdirde Yukarı Dicle Vadisi ve 10 bin yıllık tarihi Hasankeyf kenti geri dönüşü olmayacağını ifade eden çevreciler, On binlerce insan yurtlarını terk etmek zorunda kalacak. Üstelik Hasankeyf ve Dicle Vadisi UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda 9'unu sağlayan dünya üzerindeki tek yerin olduğuna dikkat çektiler.

Nehirlerin yaşam kaynağımız olduğunu belirten Doğa Derneği Başkanı Engin Yılmaz, 'Gezegenimizde yaşamın temel kaynağı olan su, devlet ve şirketlerin acımasız uygulamaları nedeniyle ne yazık ki her geçen gün bu özelliğini kaybediyor. Oysa bizler suyla olan bağlarımızı yeniden hatırlamak, suyla bütünleşmek ve yaşam kaynağımızı korumak istiyoruz. Bugün Anadolu'nun dört bir yanında nehirlere ve onların beslediği göl ve denizlere atlayarak, yaşamın kaynağı suya şükranlarımızı sunduk. Nehirlerimizden başlayarak doğanın haklarının geri verilmesini talep ediyoruz' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasankeyf'te 'Özgür nehirler' eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN