Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinop'un ikinci çılgın projesi Ayancık'tan

Sinop'un Ayancık ilçe belediyesi Karadeniz'i 400 metre karanın içine alıyor.

Giriş Tarihi: 16.7.2013 16:09
Sinop yarım adasının yapılacak kanalla ikiye bölünmesi projesinin ardından bir çılgın proje de, yine Sinop'un Karadeniz'e sahili bulunan Ayancık ilçesinden geldi. Ayancık'ta belediye tarafından başlatılan proje kapsamında Karadeniz 400 metre içeriye alınıyor.

Ayancık'ta denizin çay ağzı bölgesinden Şevki Şentürk Köprüsüne kadar, Ayancık Çayının içerisine doğru alınmasını kapsayan proje hayata geçiyor. Daha önce Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü'nce onaylanan proje kapsamında yürütülen çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Projenin ilk ayağı olan Şevki Şentürk Köprüsü altında yapılmakta olan 'briit' çalışmasında sona gelindi. Köprü ayaklarının askıda kalmaması amacıyla gerçekleştirilen ve çayın iki yakasını birleştiren, yaklaşık 4 metre derinliğindeki briit betonlama çalışması kısa süre içerisinde sona erecek.

Proje hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Ayhan Ergün, çalışmanın akabinde çayın içinde temizlik yapılarak fazla malzemenin boşaltılmasının sağlanacağını söyledi. Ergün, "Deniz tarafından köprüye doğru eksi 4 metre derinlikten '0' noktasına kadar köprüye yaklaşılarak derinleştirme çalışması yapılacak. Çayın her iki yakasında ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları, ahşap iskeleler, çevre düzenlemeleri ve bunun gibi birçok çalışma yapılacak. Yaklaşık 400 metre denizin içeriye doğru girmesi sayesinde oluşacak gölet içerisinde balıkçı kayıklarının girebildiği, ördek ve kuğuların yüzebildiği, etrafında insanların gezebildiği doğal bir balıkçı barınağı ve yeni bir turizm alanı oluşturmuş olacağız. Hedefimiz, yıl sonuna kadar bu çalışmanın tamamlanması. Bu projeyle birlikte Ayancık'ta bir hayal daha gerçek oluyor diyebiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinop'un ikinci çılgın projesi Ayancık'tan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN