Hollandalıların tatil tercihi: Antalya

Giriş Tarihi: 22.7.2013 10:15

Avrupa ülkeleri arasında en fazla tatil yapan ülkenin Hollanda olduğu bildirildi.

Dünya Turizm Örgütü (DTÖ) verilerine göre, 16 milyon 750 bine nüfusa sahip ülkede halkın yüzde 82'si yıl içinde tatile çıkıyor. Hollandalılar, tatil yapmada birinci derecede Fransa, Almanya, Belçika, İspanya ve Avusturya'yı tercih ediyor. İkinci derecede ise İtalya, Türkiye, İngiltere, Yunanistan ve Amerika bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilere göre 2012 yılında Türkiye'de 1 milyon 280 bin Hollandalı tatil yaptı. Türkiye'ye tatile gelen 1 milyon 280 bin Hollandalı turistin yüzde 64'ü Antalya merkez, turistik ilçesi Alanya, Manavgat ve beldesi Side'yi tercih etti. Antalya'yı İstanbul, Bodrum, Marmaris ve Nevşehir takip etti. Hollandalı turistlerin yüzde 73'ü Türkiye'ye deniz, kum ve güneş turizmine geliyor. Yüzde 27'si de eko, botanik, spor, kültür, tarih ve arkeoloji turizmini tercih ediyor. Hollandalı turistlerin Antalya bölgesindeki tatil yapma süreleri ise 10 gün. Hollandalıların yüzde 71'i rezervasyonlarını tur operatörleri ve seyahat acenteleri ile yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Hollanda turizm pazarının Türkiye için önemli bir pazar olduğunu söyledi. Antalya bölgesine Alman, Rus ve İngiliz turistlerden sonra en fazla gelen turistin Hollandalılar olduğunu belirten Arıcı, Hollandalıların dünyada en fazla seyahat eden millet konumunda olduğunu kaydetti. Arıcı, "Hollandalı turistlerin ülkemize ve Antalya bölgesine geçen ilgileri her geçen gün artıyor.

Ülkemize 1 milyon 500 binin üzerinde turist gelmesi için çalışıyoruz. Hollandalılar son yıllarda deniz, kum ve güneş turizmi yanı sıra eko, spor, kültür, bisiklet turları, tarih ve arkeoloji turizmi de ilgi göstermeye başladı. Birinci tercih ettikleri yerler arasında Antalya, Alanya, Manavgat ve Side yer alıyor. Tatillerini genelde 4 ve 5 yıldızlı otellerle ile tatil köyleri ve apart (müstakil) konaklama tesislerinde geçirmeyi tercih ediyor." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollandalıların tatil tercihi: Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN