Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye, ve 'e açılıyor

Dışişleri Bakanlığı, ve 'e açılım politikası doğrultusunda bölge ülkeleriyle çok taraflı platformlarda da işbirliğinin artırılması ve bölgesel kuruluşlarla ilişkilerin kurumsallaştırılmasının amaçlandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 23.7.2013 10:35
Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu çerçevede, Kolombiya, Meksika, Peru ve Şili'nin oluşturdukları Pasifik İttifakı'nın 29-30 Haziran 2013 tarihlerinde Kolombiya'nın Villa de Leyva şehrinde yapılan Bakanlar Toplantısı'nda Türkiye'nin ittifaka gözlemci üye olduğu bildirildi.

Kolombiya, Meksika, Peru ve Şili arasında malların, hizmetlerin ve kişilerin serbest dolaşımı ile ticaretin serbestleştirilmesini öngören Pasifik İttifakı yaklaşık 200 milyon nüfuslu, 2 trilyon dolar GSYİH'ya ve 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine sahip bir alanı kapsıyor.

Pasifik İttifakı'nın İstanbul'da bir ortak ticaret ofisi açmasının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, "Ülkemizin gözlemci üyeliğinin bölgeyle siyasi diyaloğumuzu daha da güçlendireceği, başta ticaret ve karşılıklı yatırımlar olmak üzere kalkınma, bilim, turizm ve kültür alanlarında işbirliğimize katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir.'' ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, Latin Amerika ve Karayipler'e açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN