Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya turist akını

'ya gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 6 artış oldu.

Giriş Tarihi: 24.7.2013 16:20
Antalya'ya yılın ilk 7 ayında gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 6 oranında artış olduğu bildirildi. 24 Temmuz itibari ile 'ya gelen turist sayısının 5,5 milyon olduğu belirtildi. Antalya'ya gelen turistin yüzde 40'nın Manavgat destinasyonunda tatil yaptığı tespit edildi.

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği(MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası(MATSO) Toplantı Salonu'nda yaptığı basın açıklamasında, yılın ilk 7 ayı itibari ile Antalya'ya gelen turist sayısının yüzde 6'lık bir artışla 2011 yılı rakamlarını yakaladığını söyledi.

2011 yılında Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde Arap Baharı hareketliliğine bağlı Mısır, Tunus ve Fas'a gitmesi beklenen Avrupalı ve Rus turistlerin Türkiye'ye yöneldiğini hatırlatan Barut, Antalya'ya gelen turistin yüzde 40'nın, yurt genelinde ise yüzde 14'nün ise Manavgat'ta konakladığını kaydetti. Manavgat'ın 180 bin yatak kapasitesi ile Türkiye'nin büyük turizm destinasyonuna ve Avrupa'nın sayılı turizm merkezlerinden biri olarak gösterildiğinin altını çizen Barut, her yıl bölgede ortalama 15 bin yatak artışının olduğunu ifade etti.


Manavgat'ın birinci gündem maddesinin her zaman turizm olması gerektiğini işaret eden Barut, bölge destinasyonunda istenilmeyen duruma bağlı yüzde 10'luk bir turizm düşüşün tarım, ekonomi, ticaret ve nitelikli tarım uygulamaları gelir dengesini altüst edebileceğini hatırlatmasında bulundu. Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:"Her zaman eleştirilsem de bunu söylemek zorundayım. Manavgat'a gelen 4 milyon turistin yüzde 99'nu bölgeye turizmciler getiriyor. Gelen turistin otel dışına çıkararak alış veriş yapmıyorsa bunu esnaf birlikleri sorgulamalı. Çünkü turist bölgemize geliyor. Biz turizmciler olarak her zaman turistin otel dışına çıkarak alışveriş yapması taraftarıyız.

Turistin otel dışına çıkmasında başta MATSO ve diğer esnaf odaları ve yerel yönetimler ellerini taşın altına koyarak gayret göstermeli. Geçmiş dönemde MATSO'da turizm birinci öncelik olmadı. Yeni dönemde turizmin birinci öncelik olmasını istiyoruz. Bunu açık yüreklilikle söylüyorum, bölgeye turist gelmesi için ülke ülke dolaşarak tanıtım yapıyoruz. Turizmciler 3 bin kilometre öteden bölgeye turist getiriyor, esnaf birlikleri ve odaları da gayret göstererek gelen turisti dışarı çıkararak alışveriş yapmada cazibe merkezleri oluşturmalı."

ANTALYA TURİZM TANITIM A.Ş.'NİN MANAVGAT'A BİR FAYDASI YOK
Her yıl bölgede 15 bin yatak artışının konaklama tesislerini doldurmada riskleri de kendi bünyesinde barındırdığını vurgulayan Barut, bunun için bölgede acil bir şekilde turizm planlaması yapılması gerektiğini söyledi. 2014 yılı sonunda bölgenin yatak kapasitesinin 200 binin üzerine çıkacağına dikkat çeken Barut, bunun da yılın 6 ayında açık olan konaklama tesislerinin müşteri bulmada zorluk çekeceğini kaydetti. Bölgede turizm yatırımlarının golf, kongre, sağlık ve spor turizmine yönelik yapılmasın aciliyet arz ettiğini dile getiren Barut, "Acilen bölgemizde turizm planlaması yapılmalı. Yıllardır Oymapınar Alternatif Turizm Projesi ile bölgemiz uyutuldu.

Bölgede alternatif turizmin gelişmesi için Oymapınar Alternatif Turizm Projesi uygun bir proje değil. Bölgemizde yılın 6 ayı aktif bir sezon hareketliliği oluyor. Kasım ayından itibaren 180 bin yatağın 150 bini kapanıyor. 50 binin turizm sezonu da açıkta kalıyor. Acilen kış turizminin canlanması gerekir. Bölgemizde kış turizmi canlı tutulmadığı için her yıl 2 milyar dolar zararımız var. Bu çok büyük bir rakam. Maalesef Antalya bölgesindeki turizmin tanıtılmasına yönelik kurulan Antalya Turizm Tanıtım A.Ş. ölü doğmuştur. Manavgat'ın tanıtımına yönelik bir katkısı yoktur. Gerekli hak ettiği yerde olmalı. Gerekli olması sağlanmalı." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'ya turist akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN