Efes UNESCO'yu hak ediyor

Giriş Tarihi: 24.7.2013 11:43

Efes'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girebilmesi için 5 yıl boyunca tüm planlama çalışmalarını tamamlayan Selçuk Belediyesi şimdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne adaylık başvurusunun yapılmasını bekliyor.

Efes'in UNESCO Dünya Mirası Listesine girebilmesi için Eylül ayında UNESCO'ya ön başvurunun Şubat 2014'te ise resmi başvurunun yapılması gerekiyor. Öte yandan İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, 1 Ocak ve 30 Haziran tarihleri arasında yani 6 aylık sürede İzmir'deki tarihi ören yeri ve müzeleri ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı 1 milyon 271 bin 818 oldu. Bu turistlerin en çok ziyaret ettiği ilk iki ören yerinin de Selçuk'ta olması dikkat çekti. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre 779 bin 520 kişi ile en çok ziyaret edilen birinci, St. Jean Kilisesi ise 144 bin 458 ziyaretçi ile ikinci oldu. Bu ziyaretçi sayısı ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü kasasına giren 5 milyon 202 bin 175 liraya gelirin 3 milyon 648 bin 410 lirası Efes Antik Kenti'ni ziyaret eden turistlerden geldi ve Efes yine en çok kazandıran ören yeri oldu.

Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, "Efes dünya halklarının en çok merak ettiği ören yerlerinden biri. Bu anlamda her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi çoktan hak ettiğini düşünüyoruz. Biz belediye olarak bu konuyla ilgili olarak 5 yıldır çalışıyoruz. Üzerimize düşen her şeyi de yaptık. Şimdi Kültür Bakanlığı'nın Efes'i UNESCO'ya aday göstermesini bekliyoruz. İnanıyoruz ki 2014 Şubat ayı itibariyle Efes'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girecek ve UNESCO'nun Efes'in sigortası olacak' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efes UNESCO'yu hak ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN