Milli saraylar bakıma alındı

Giriş Tarihi: 26.7.2013 14:28

'nda Dokumahane binasına yangı algılama ve uyarı sistemi kuruldu, Sultan Abdülmecid bölümünde çatı konstrüksiyonu yenilendi.Beylerbeyi Sarayı'na kameralı güvenlik sistemi kuruldu, diğer saray, kasır ve köşklerde de bazı bakım, onarım ve restorasyon işleri tamamlandı.

Meclis bünyesinde bulunan İstanbul'daki milli saraylarda son 1 yılda önemli bakım, onarım ve restorasyon gerçekleştirildi. TBMM'nin 24. Dönem 3. Yasama Yılı Faaliyet Raporu'nda yer alan bilgiye göre, Dokumahane binasında yangın algılama ve uyarı sistemi kuruldu. Elektrik tesisatı ve aydınlatma sistemi elden geçirilen binanın mekanik tesisatı yenilendi.

Hazine-i Hassa Dairesi hazine kapı alanındaki yıpranan bölümlere kurşun kaplama çalışması yapılan sarayın atık su, kara kanal ve havalandırma
kanallarının bakım işleri tamamlandı. Veliaht Dairesi'ndeki restorasyon çalışmaları çerçevesinde 600 metrekare alanda kalem işi restorasyonları tamamlandı, Sultan Abdülmecid bölümünde 500 metrekare çatı konstrüksiyonu yenilendi, Sultan Abdülaziz Bölümü'nde duvar, döşeme ve sıva sökülerek kurşun saçak, taş ve derz temizliği yapıldı, cepheye koruyucu malzeme uygulandı. Bu bölümdeki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Dolmabahçe Sarayı'nın Kuşluk Bahçesi'ne tuvalet binası yapıldı. Has Bahçe Kuğulu Havuz çevresinde yağmur suyu drenaj çalışmalarının yüzde 30'u
bitirildi. Filiz-i Köşk Restoranı'nın akustik ve çatı yalıtımının gerçekleştirildiği çalışmalar kapsamında, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nin iç cephesindeki şutuk restorasyonları tamamlandı. Beylerbeyi Sarayı'na kameralı güvenlik sistemi kuruldu, 2. Hareket Köşkü'nün çatısı restore edildi ve kaplandı, Küçüksu Kasrı Tarihi Bahçesi ile çayır alanı arasındaki Küçüksu Deresi üzerine ahşap köprü yapıldı.

Florya Atatürk Deniz Köşkü giriş iskelesinin yenilendiği çalışmalarla, köşk alanı içinde bulunan idari bina ve güney bina dış cephe boyası ile genel
sekreterlik ve yaverlik binasının iç ve dış cepheleri boyandı. Beykoz Kasrı'nın kısmen yıkılan duvarı yeniden yapıldı, rıhtım duvarları güçlendirilerek restore edildi.

Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası'nın "müze fabrika"ya dönüştürülmesi proje tasarımının tamamlandığı çalışmalarda, Osmanlı arşivlerinde
bulunan jakarlı kumaş kartonları taranarak, sayısal ortamda desen arşivi oluşturuldu. Yıldız Şale Köşkü, Beylerbeyi Sarayı Sarı Köşk, Florya Atatürk Köşkü ve Aynalıkavak Kasrı'ndaki diğer restorasyon çalışmalarına devam ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli saraylar bakıma alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN