Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep Kalesi'nde çalışmalar devam ediyor

Gaziantep'in tarihi mekanlarından biri olan Gaziantep Kalesi'nde onarım çalışmaları devam ederken, kış ayında hasar gören bölümleri ise yeniden inşa ediliyor.

Giriş Tarihi: 31.7.2013 15:34
Gaziantep il Özel İdaresi tarafından bakım ve onarımı devam eden kalede meydana gelen hasarın onarımı için restorasyon çalışmalar da yapılıyor. Kale eteğindeki mağaralar restore edilerek, güzel bir görünüme kavuşturuluyor. Kış ayında kaleye çıkılan merdiven bölümünde yaşanan çöküş ile birlikte tahrip olan bölgelerde yeniden inşa ediliyor.

Yaklaşık bir yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının sonuna yaklaşıldığını belirten yetkililer, "Gaziantep Kalesi'ndeki kötü görünümü ortadan kaldırmak için aralıksız bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kale çevresindeki kaldırım düzenlemesi, mağaralardaki kötü görünümü ortadan kaldırarak, güzel bir tarihi mekan haline getirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık bir yıldır devam eden çalışmaların sonuna Kale etrafından bulunan mağaralarımızı da restore ediyoruz. Bu arada, kış ayında kalemizde meydana gelen çökme ile birlikte merdiven kaleye çıkılan merdiven bölümü de hasar görmüştü. Yeni bir merdiven inşa ederek, yeniden kaleye giriş çıkış yolunu yapacağız' dedi.

Gaziantepli Vatandaşlar ise, Gaziantep kalesinin, Gaziantepliler için önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, 'Gaziantep kalesi tarihi bir mekan, buraya gelen bir çok turist özellikle Antep Kalesi'ni ziyaret ediyor. Bunun için Antep Kalesi'nin bakımlı ve güzel bir görünüme sahip olması gerekiyor. Şuan Kalenin merdiveni olmadığı için kaleye giremiyoruz. Fakat yetkililerimiz bu konuyla ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürüyorlar. Ümit ediyoruz ki çalışanlarımız yeni bir merdiven inşa ederek, kaleye tekrar çıkışımızı sağlayacaklardır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep Kalesi'nde çalışmalar devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN