Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Mukaddes Miras" sergisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle 2 Ağustos'ta düzenlenecek sergide, 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar 99 adet el yazması Mushaf-ı Şerif izlenime sunulacak.

Giriş Tarihi: 1.8.2013 10:35
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle 2 Ağustos'ta düzenlenecek "Mukaddes Miras" sergisinde, 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar 99 adet el yazması Mushaf-ı Şerif izlenime sunulacak. Yıldız Holding sponsorluğunda, Sultanahmet Medresesi'nde gerçekleştirilecek sergi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan'ın sanat danışmanlığında düzenlenecek.

Sergide, 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar, Abbasilerden Emevilere, Çin'den Moğolistan'a bütün İslam coğrafyasında kaleme alınan, İslam hat sanatında ekol olarak kabul edilen Hafız Osman, Mehmet Emin Üsküdari, Mahmud Sivasi, Hafız Yusuf ve Derviş Mehmed gibi ünlü hattatların da eserlerinin bulunduğu, 99 adet el yazması Mushaf-ı Şerif yer alıyor.

Sergide ayrıca; Şeyh Hamdullah, Sami Efendi, Mahmud Celaleddin, Yesarizade Mustafa İzzet, Ömer Vasfi Efendi, Hulusi Yazgan, Kamil Akdik, Mehmet Şefik gibi önemli isimlerin hüsn-i hat çalışmaları da bulunuyor. Türkiye'nin en büyük Mushaf-ı Şerif sergisi olma özelliğine sahip "Mukaddes Miras" sergisi için eserlerin tümü özel koleksiyonlardan toplandı.

Serginin düzenleme çalışmalarını yakından takip eden Yrd. Doç. Dr. Özcan, sergilenecek eserlerin, başta Osmanlı İmparatorluğu döneminden olmak üzere, geniş bir İslam coğrafyasına ait eserler olduğunu söyledi. Zengin bir içeriğe sahip Kur'an-ı Kerim'lerin sergide izlenime sunulacağını belirten Özcan, "Sergide 99 eserin yer almasında Allah'ın 99 isminden esinlendik. Bu nedenle her bir ismine bir Kur'an-ı Kerim düşsün istedik" dedi.

Önemli Osmanlı hattatlarının eserlerinin de sergide yer aldığını vurgulayan Özcan, özellikle hattatların babası olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah'ın eserinin de sergileneceğini söyledi. Şeyh Hamdullah'ın önemine değinen Özcan, "Hat sanatının merkezi, onunla birlikte Bağdat'tan İstanbul'a kaymıştır. Ondan sonra yetişenler de önemli eserler ortaya koymuştur. Bu nedenle bu serginin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Ramazan ayı da bu sergiyi taçlandırdı." diye konuştu.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker de holding olarak geleneksel sanata çok önem verdiklerini, bu sanatın geleceğe taşınmasını istediklerini söyledi. Bu eserlerin geleceğe taşınmasına destek oldukları gibi, günümüz sanatını da desteklediklerini dile getiren Ülker, burada hat sanatının zirve yaptığı eserlerin sergileneceğini belirtti.

Holdingin, bilhassa kültür ve sanat alanında özgün projelerde yer almasını amaçladıklarını vurgulayan Ülker, bugüne kadar çağdaş sanat ve İslam sanatları alanında pek çok özel projeyi desteklediklerini kaydetti. Açılışı 2 Ağustos'ta yapılacak sergi, 2 Eylül'e kadar gezilebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Mukaddes Miras" sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN