Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ndeki çalışmalar sürüyor

Kazı Başkanı Prof. Dr. Diler: "Pedasa sadece arkeolojik mirasın ve kalıntıların iyi korunduğu değil, doğanın da çok iyi korunduğu bir yer. Bu, Bodrum için çok iyi bir şey"

Giriş Tarihi: 7.8.2013 09:41
Bodrum'un Konacık beldesindeki 3 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan Pedasa Antik Kenti'nde kazı çalışmaları sürüyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler önderliğinde devam eden kazı çalışmalarında 15 arkeoloji bölümü öğrencisi görev alıyor.

Pedasa Antik Kenti'nin zirvesinde bulunan gözetleme kulesi çevresinde devam eden kazı çalışmaları hakkında gazetecilere açıklama yapan Diler, kazı
çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üniversiteler adına yürütüldüğünü söyledi. Çalışmalara Konacık Belediyesinin de büyük destek verdiğini ifade eden Diler, "Bölge arkeolojisi için çok önemli ve örnek olan Atena kutsal alanda çalışma yapıyoruz. Yine nekropol alanlarında çalışıyoruz. Bu çalışmalarda şunu anladık; Pedasa'nın tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor" dedi.

Diler, antik kentin mükemmel bir şekilde korunduğunu, Pedasa'yı ziyaret edilebilir bir ören yeri haline getirmek için çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.
Ziyaretçileri Pedasa'ya çekmek için gerçekleştirecekleri projeyi çok uzun zaman önce ortaya koyduklarına işaret eden Diler, şöyle konuştu:

"Her çeşit ziyaretçinin, doğa sevenlerin buraya gelmesini sağlamak istiyoruz. Çünkü Pedasa sadece arkeolojik mirasın ve kalıntıların iyi korunduğu
değil, doğanın da çok iyi korunduğu bir yer. Bu, Bodrum için çok iyi bir şey. Çünkü Bodrum'da yapılaşma tüm hızıyla devam ediyor. Burada gördüğünüz kule yarımadanın korunması çok önemli. Burası iki denizi aynı anda görebilen bir yer. Biz burada kulenin çevresindeki kazılarımızı devam ettiriyoruz. Bu yıl içerisinde restorasyonlara başlayacağız."

Diler, kentin artık bir giriş kapısı olduğunu, Pedasa'ya bundan sonra çıkan herkesin kendisine çekidüzen vererek geleceğini aktardı. Antik kente bundan sonra araç girişi olmayacağını bildiren Diler, Pedasa'nın hak ettiği şekilde bir yer haline geleceğini ifade etti. Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun ise kazı başkanı Adnan Diler ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirtti.

Pedasa'nın 3 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olduğunu dile getiren Tosun, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve belediyemiz işbirliği içerisinde. Tarihi gün yüzüne çıkarmak için hummalı bir çalışma yapılıyor. Bundan ben de son derece mutluyum" dedi. Son dönemde Pedasa'ya bakıldığında özellikle ana ulaşım yolunun önemli alanda tamamlandığını ve yeniden yapıldığının görüldüğünü anlatan Tosun, girişinde de bir nöbetçi kulübesinin tamamlandığını kaydetti. Pedasa Antik Kenti'nde ilk olarak 2007'de başlayan kazılara, bu yıl da 3 hafta önce başlanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pedasa Antik Kenti'ndeki çalışmalar sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN