Selanik "Atatürk Evi" ziyarete açıldı

Giriş Tarihi: 16.8.2013 16:27 Güncelleme Tarihi: 16.8.2013 19:44

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: "Bizim için manevi açıdan çok önemli bir gün.Böyle bir günde devletimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz"

Atatürk'ün Selanik'te dünyaya geldiği ev yaklaşık üç yıl süren yenileme çalışmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yeniden ziyarete açıldı.Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında hayata gözlerini açtığı ve babası Ali Rıza Efendi'nin vefatına kadar yaşadığı Selanik "Atatürk Evi"nin avlusunda düzenlenen resmi açılış törenine, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kiryakos Gerontopulos, ABD'nin Selanik Başkonsolosu Robert Sanders, Selanik Belediyesi Başkan Vekili Konstantinos Zervas, Selanik Metropiliti temsilcisi, Gümülcine PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman, SYRİZA İskeçe ve Gümülcine milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf, Bilgili Holding Başkanı Serdar Bilgili ve Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Türk ve Yunan milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Bugün, bizim için manevi açıdan çok önemli bir gün" dedi. "Atatürk Evi"nin, Atatürk'ün hatırasına yakışacak şekilde çağdaş bir anlayışla yenilenmesi amacıyla sürdürülen çalışmaların sona erdiğini belirten Çelik, "Böyle bir günde devletimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Bakan Çelik, Selanik'in, İzmir, İskenderiye ve Beyrut'la birlikte hoşgörünün, Akdeniz kültürünün ve çok kültürlülüğünün önemli merkezlerinden biri
olduğunu belirterek, Atatürk'ün doğup büyüdüğü evin, Ata'nın fikri ve ruhi gelişiminde çok etkili olduğunu ifade etti. Atatürk Evi'nin yeniden düzenlenmesinde iki ülke kurumlarının sergilediği işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik, "Bizim değer verdiğimiz eserlere gereken özeni gösterdiği için Yunanistan devletine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Atatürk Evi'nin restorasyon çalışmaları sırasında iki ülkenin kamu kurumlarının, özel sektörünün ve uzmanların sergilediği işbirliği umarız bundan sonra diğer alanlarda da hayata geçecektir. Böylesine önem taşıyan Selanik'te, Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından 22 Temmuz 2011 tarihinde modern anıt olarak tescil edilen Atatürk Evi'nin dışında diğer tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına da katkıda bulunmak istediğimizi belirtiyoruz" dedi.

Azınlıklar dostluk köprüsü
Bakan Çelik, Türk-Yunan ilişkilerinin 1999 yılından bu yana büyük bir ivmeyle geliştiğini belirterek, Türk ve Yunan halkları arasındaki dostluk
ilişkilerinin daha da artmasını memnunlukla karşıladığını ifade etti. Türkiye ve Yunanistan'da, hakları uluslararası hukuk çerçevesinde teminat altına alınan azınlıkları iki ülke arasında dostluk köprüsü olarak gördüğünü belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Yunanistan'daki Türk azınlık ile ülkemizdeki Rum Ortodoks azınlığın, ülkelerimiz arasında güçlü bağlar tesis edilmesine vesile olmaları en büyük
temennimizdir. Vatandaşlarımızın karşılıklı olarak birbirlerinin ülkelerini turist olarak ziyaret etmeleri, bu kardeşliği arttırmaktadır. Halklar arasındaki ilişkilerin artması amacıyla, iki ülke arasındaki ulaşım imkanlarının geliştirilmesiyle ilgili projelerin en kısa süre içerisinde yürürlüğe konulması çok yararlı olacaktır."

Konuşmasında, "Atatürk Evi"nin yenilenme çalışmalarının sponsorluğunu üstlenen Bilgili Holding'in Başkanı Serdar Bilgili'ye Türk hükümeti adına teşekkürlerini sunan Çelik, "Ayrıca, Marmara Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi akademisyenleri ve diğer tüm emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan büyük önem taşıyan ilk Cumhurbaşkanımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu bu evin açılışına ilgili gösteren Yunanistan makamlarına çok teşekkür ediyoruz. Türk halkı adına Yunanistan halkını selamlıyorum, hepinize saygılar sunuyorum" diye konuştu.

Yunan hükümeti adına törene katılan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kiryakos Gerontopulos, Bakan Çelik'e hoşgeldin diyerek başladığı
konuşmasında, "Herkesin kendi tarihini bilerek saygı göstermesinin ve başkalarını da bunu öğrenmeye teşvik etmesinin son derece önemli olduğunu" söyledi. Atatürk Müzesi'nin, yapılan çalışmalarla herkesin çağdaş Türkiye devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamıyla ilgili bilgilere daha kolay ulaşabileceği bir mekan haline getirildiğini ifade eden Gerontopulos, "Kemal Atatürk önemli bir tarihi şahsiyettir. Ayni dönemin diğer bir önemli lideri de Eleftherios Venizelos idi. Makedonya'nın kalbinde, Selanik'te herkese açık Kemal Atatürk'le ilgili bir müzenin bulunması, bu iki liderin vizyonları arasındaki ilişki çerçevesinde mümkün olmaktadır. Çağdaş bir yapı haline getirilen bu binanın turistlerin ilgi odağı olmasını ümit ediyorum" dedi.

Selanik Belediye Başkan Vekili Konstantinos Zervas da Atatürk'ün, yirminci asırda çağdaş Türk devletinin kurucusu önemli bir şahsiyet olduğunu
ifade ederek, "Atatürk Evi"nin, Selanik'in önemli kültür miraslarından biri olduğunu" söyledi. "Atatürk Evi"nin restorasyonu tamamlanarak yeniden ziyarete açılmasından mutluluk duyduğunu belirten Zervas, "Selanik Belediyesi, yenilenen bu binayı ziyaret etmek için Türk turistlerin kente gelmesini beklemektedir. Selanik kenti, ilişkilerin iyileştirilmesi için tüm imkanlarıyla katkı sağladığı komşu ülkelerle işbirliğinden kazanacağı çok şey bulunmaktadır" diye konuştu.

Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin de konuşmasında, "Atatürk Evi"nin yenilenme projesinin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Başkonsolosluğumuza emanet edilmiş olan bu özel mekan, Ata'mızın ve tüm Balkan şehitlerinin anısına saygılı Türk-Yunan dostluğuna yakışır bir şekilde korunmaya devam edecektir" dedi.

Açılışa katılan konuklara "Atatürk Evi"nin bahçesinde verilen kokteyl ile sona eren törenin ardından 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile
Dışişleri Bakanlığının onayıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda yeniden düzenlenen binanın kapıları ziyaretçilere açıldı.


ARKADAŞINA GÖNDER
Selanik "Atatürk Evi" ziyarete açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN