Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi 'nin restorasyonu sürüyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ateş: "'nin onarımının tamamlanmasıyla gerek Artvin turizmi gerekse uluslararası alanda Türkiye'nin imajı olumlu etkilenecek.

Giriş Tarihi: 21.8.2013 10:08
Artvin Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, 'nin onarımının tamamlanmasıyla gerek Artvin turizminin gerekse uluslararası alanda Türkiye'nin imajının olumlu yönde etkileneceğini söyledi. Ateş, Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolörlüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu devam eden tarihi İşhan Klisesi'nde incelemelerde bulunarak yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi
aldı.

Ateş, burada yaptığı açıklamada, çalışmaların yüklenici firma tarafından projeye uygun ve planlandığı şekilde devam ettiğini, herhangi bir problemin söz konusu olmadığını belirtti. İşhan Kilisesi'nin onarımının tamamlanmasıyla gerek Artvin turizminin gerekse uluslararası alanda Türkiye'nin imajının olumlu yönde etkileneceğini ifade eden Ateş, çalışmanın Artvin'e gelen yerli ve yabancı turist artışına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Yüklenici firma yetkilisi Selami Kalkan ise İşhan Klisesi'nde restorasyon çalışmalarının rölöve ve restorasyon projeleri doğrultusunda başladığını kaydederek, şöyle devam etti: "Yapının süslemelerine, fresklerine yönelik tahribatı önlemek için bohçalama yöntemi ile freksler koruma altına alındı. Kilisenin öncelikli problemleri arasında statik problemleri gelmektedir. Yapının üst örtüsü tonoz ve kubbeler, ana kubbe hariç çökmüş durumdaydı. Kilisenin ön cephesindeki beden duvarında kiliseyi dikine boydan boya geçen, temele kadar inen büyük bir çatlak mevcuttu. Kilisenin doğu cephesinde yer alan su kaynağı kendi kendine drene olarak kilisenin temeline ve iç kısmına sızmıştı. Öncelikle bu suyun yapıdan uzaklaştırılması sağlandı."

Kazı çalışmalarının Rize Müze Müdürlüğü ve firma bünyesindeki arkeologlar tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Kalkan, şunları söyledi: "Kazı çalışmaları sonucu hem drenaj sistemi hem de statik problemlere ait çözümlemeler üretildi. Bu doğrultuda statik proje yapılarak uygulamaya
geçildi. Yapıda görülen bitkilenmelere karşı ilaçlama yapılarak bitki köklerinin yapıya verdiği zararlar önlenmeye çalışıldı. Yapılan bilimsel kazılar sonucu ortaya çıkan orjinal döşeme ve bir takım objeler koruma altına alınarak gerekli belgeleme işlemleri yapıldı. Statik proje doğrultusunda beden duvarlarındaki eksiklikler yapının yapım tekniğiyle aynı olarak tamamlandı. Özellikle şapel kısmında yapılan temizlik çalışmaları şapelin yıkılmak üzere olduğunu gösterdi. Şapelde askıya alma ve güçlendirme işlemleri yapıldı. Özgün malzeme ile şapelde gerekli tamamlamalar yapılarak şapelin ayakta kalması sağlandı. Statik proje doğrultusunda paslanmaz çelik güçlendirme elemanlarıyla gerekli takviyeler yapıldı. Bunun sonrasında restorasyon projesi doğrultusunda özgün malzeme ve tekniğiyle üst örtü kapatma çalışmaları devam etmektedir."

Kalkan, bilimsel kazı sonucu ortaya çıkan bulgulara göre çevre düzenleme projesinin hazırlanmakta olduğunu, Koruma Kurulu kararına göre çevre düzenleme işlemlerinin devam edeceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi İşhan Kilisesi'nin restorasyonu sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN