Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1400 yıllık eser gün yüzüne çıktı

Hidroelektrik Enerji Santrali () çalışması için 'nin yatağı değiştirilince İmparatorluğu'ndan kaldığı tahmin edilen bin 400 yıllık kale kalıntısı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 27.8.2013 15:15 Güncelleme Tarihi: 27.8.2013 15:55
üzerinde Akıncılar köyü mevkiinde inşa edilen projesinde kot ayarlaması çalışması sebebiyle nehrin yatağı yaklaşık 30-40 metre değiştirildi. Nehir suyunun yeni yatağına verilmesiyle nehrin dibinde kalan tarihi eser gün yüzüne çıktı. Çalışanlar ve bölgedeki vatandaşlar durumu Sakarya Müze Müdürlüğü'ne haber verdi.

Müze uzmanları jandarma ekipleri eşliğinde kalıntıda inceleme yaptı. İlk incelemede kalıntının tarihte yerleşim birimini çevreleyen ya da Roma dönemine ait kale kalıntısı olabileceği belirtildi. Kalıntı üzerinde daha detaylı araştırma yapılması gerektiğini belirten uzmanlar şu bilgileri verdi: "Osmanlı kaleleri ile ilgisi yok. Daha çok Roma ve Bizans eserlerine benziyor. Muhtemelen Bizans'tan kalma olabilir. Çünkü Bizans İmparatoru Jüstinyen'in Sakarya Nehri üzerine 553'te yaptırdığı bir Jüstinyen Köprüsü hala ayakta. Kalıntının muhtemelen bu döneme ait olduğunu düşünüyoruz. Eser bin 400 yıllık olabilir."

Bu arada nehrin yatağının değiştirilmesiyle kale kalıntısı içinde binlerce küçük balığın mahsur kalması çevrecileri harekete geçirdi. Akıncılar Köyü Şelalelerini Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan ve köylüler, mahsur kalan balıkları kovalarla alarak yeni yatağındaki Sakarya Nehri'ne bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1400 yıllık eser gün yüzüne çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN