Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap turistler Doğu Karadeniz'de mülk edinmek istiyor

Giriş Tarihi: 28.8.2013 17:43

Son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi'ne Arap turist akını yaşanırken, Arap turistler artık gezmeye değil yerleşmeye geliyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni ziyaret eden Arap turist sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Bölgenin sahip olduğu bitki örtüsü, bol su kaynakları ve muhafazakar yapısından etkilenen Arap turistler, tatillerini geçirmek için bölgeyi tercih ediyor. Rize Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, bölgeye gelen Araplar'ın Rize'de gördükleri ilgi, hizmet ve doğadan çok etkilendiklerini belirterek, 'İlimizi ziyaret eden Arap turist sayısında hızlı bir artış var. Geçtiğimiz yıl ilimizi 2 bin civarında Arap turist ziyaret ederken bu yıl bu rakam ilk altı ayda 10 bini buldu. Yıl sonuna kadar ilimizi 20 bin civarında Arap turistin ziyaret etmesini bekliyoruz' dedi.

Rize'yi ziyaret eden Arap turistlerin neredeyse tamamı aileleri ile birlikte geliyor ve konaklamak için yaylaları ve iç kesimleri tercih ediyor. Termal turizme ağırlık veren Araplar bölgede doğa yürüyüşü, jeep safari, rafting gibi etkinliklerden de istifa edebiliyor.

ARAPLAR BÖLGEDE MÜLK SAHİBİ OLMAK İSTİYOR
Bölgeye gelen Araplar satın almak için bölgede arazı ve ev arıyor. Bölgede yabancılara satılan ev ve arazilerin neredeyse tamamı Araplar tarafından satın alındı.

Bölgenin en büyük turistik işletmelerinden bir tanesi olan RİDOS Termal Oteli Genel Müdürü Cemal Akın, Araplar'ın bölgede mülk edinmek istediklerini belirterek, 'Son yıllarda olduğu gibi su sezonda katlanarak artan bir Arap turist akını var. Bugünlerde de otelimizde yoğun bir şekilde Arap misafirlerimizi ağırlıyoruz. Şuanda boş odamız bulunmamaktadır. Arap ülkelerinden gelen talepleri karşılayamıyoruz. Gelen Arap turistler özellikle Rize ve çevresinde mülk edinebilmek için arazi ve ev soruyorlar. Burada evlerinin olmasını istiyorlar. Her yıl aileleri ile buraya gelip talilerini burada yapmak istiyorlar. Arap turistler bölgemizi, inançlarına uygun yaşama imkanı buldukları ve essiz doğal güzelliklerinden dolayı çok beğeniyorlar. Özelikle yeşili ve bol su kaynakları ilgilerini çekiyor. Bölgemize gelen Arap turistler özellikle yoğun olarak; çay, bal ve fındık satın almaktadır. Rize bezi ve üretimi ile ilgili yerinde bilgi alarak ürün almaktadırlar. Bölgemizden çok etkilendikleri için buradan mülk edinme arayışı içerisindeler' dedi.

Aileleri ile birlikte tatillerini Rize'nin İkizdere ilçesinde geçiren Arap turistler yaptıkları açıklamalarda, 'Burası cennetten bir parça. Hayal ettiğimiz cennet gibi. Her yerden su fışkırıyor. Her yer yeşil ağaçlarla dolu. Burada inançlarımız ölçüsünde ailemizle birlikte rahatlıkla tatilimizi geçirebiliyoruz. Türklerin bize karşı olan ilgisi ve yakınlığı memnuniyet verici. Her yıl buraya gelebilmek için burada ev ve arazi sahibi olmak istiyoruz. Buradan ev ve arazi almayı çok istiyoruz. Bu bölgeden mülk edinebilmemiz için yetkililerden yardım istiyoruz' diye konuştular.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap turistler Doğu Karadeniz'de mülk edinmek istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN