Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kameriye "evlilik adası" olacak

Marmaris'teki 'nda 1800 yılık olduğu tahmin edilen Ortodoks kilisesinin inanç ve evlilik turizmine kazandırılması için hazırlanan projede son aşamaya gelindi.

Giriş Tarihi: 28.8.2013 09:42 Güncelleme Tarihi: 28.8.2013 10:05
Marmaris'te bulunan ve turizme açıldığında Türkiye'nin ikinci Meryem Anası olacağı öngörülen 'ndaki 1800 yıllık Ortodoks kilisesinin turizme kazandırılması çal��şmalarında sona yaklaşıldı. Hisarönü Körfezi'nde bulunan Kameriye Adası'ndaki kilisenin restore edilerek inanç ve evlilik turizmine kazandırılması için 2010 yılında Marmaris Ticaret Odası (MTO) tarafından girişimde bulunuldu. Hazırlanan "Beşi Bir Yerde" adlı proje şubat ayında İl Özel İdaresi tarafından kabul edildi. Kilisesinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri de Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylandı.

MTO Başkanı Mehmet Baysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bozburun Belediyesi, Marmaris Müze Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve diğer odaların da desteklediği proje kapsamında restorasyona kısa süre sonra başlanmasını beklediklerini söyledi. Kiliseyle ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Muğla Anıtlar Kurulu uzmanlarından oluşan bir ekibin Yunanistan'ın Simi Adası'na giderek incelemelerde bulunduğunu belirten Baysal, Kameriye'nin tarihi, mimari yapısı ve benzer kiliseler hakkında bilgi ve belge toplayan uzmanların restorasyon projesi için veri tabanı oluşturduğunu kaydetti.

Onaylanan projenin bütçe sorununun da aşıldığına işaret eden Baysal, "İl Genel Meclisi, kanun gereği odalara bütçe veremiyor. Ada Bozburun beldesi sınırları içinde yer aldığı için bütçe belediyeye çıkarıldı ve ihaleyi onlar yapacak" dedi.

"İkinci Meryem Ana olacak"
Kameriye Kilisesi Restorasyon Projesi'nin yurt içi ve dışında ses getirdiğini vurgulayan Baysal, görüştükleri uzmanların adanın "Türkiye'nin ikinci Meryem Anası" olabileceği kanaatlerini ilettiklerini bildirdi. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucu kültür ve inanç turizmi için gelen turistlerin deniz turizmi için gelenlerden daha fazla gelir bıraktıklara dikkati çeken Baysal, şöyle konuştu:

"Söz konusu bölgede benzer üç büyük kilise var. Bunların da restorasyonu için de girişimlerde bulunmayı düşünüyoruz. Turizmin çeşitlendirilmesi açısından bu proje çok önemli. Adanın bölgenin inanç ve evlilik turizmi merkezi olacağına inanıyoruz. Düzenlenecek özel tur ve organizasyonlarla her yıl yüzlerce çiftin bu kilisede dünya evine girmesini planlıyoruz."

Son aşamaya gelindi
Bozburun Belediye Başkanı Cemil Şener ise kilisede yapılacak restoran çalışması için son aşamaya gelindiğini söyledi. İl Özel İdaresi yetkililerinin mali keşif yaptığını anlatan Şener, kısa süre içinde kendilerine gönderilmesini bekledikleri rapora göre zaman kaybetmeden ihaleyi düzenleyeceklerini kaydetti. İdarenin, eylül ayı bütçesine projeyi dahil etmesini umduklarını dile getiren Şener, bir aksilik olmazsa 2014 yılının sonunda adanın ve kilisenin turizme kazandırılacağını belirtti.

Bozburun'dan tekneyle yaklaşık 20 dakika süren yolculuğun ardından ulaşılan ve 1800 yıl önce yapıldığı belirtilen Kameriye Kilisesi'ni, yaz aylarında başta Ortodokslar olmak üzere çok sayıda turist ziyaret ediyor. Günlük tekne turlarına katılan veya özel yatlarıyla mavi tura çıkan bazı turistler adada mola vererek bölge halkı tarafından "Bozuk Kilise" olarak adlandırılan mabette mum yakıp dua ediyor. Bazı turistler ise kilise önündeki ağaca bez parçaları bağlayarak dilek tutuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kameriye "evlilik adası" olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN