Antalyalı turizmcinin yüzü gülüyor

Antalya'ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı Ocak-Ağustos döneminde % 7,5 artarak 7 milyon 893 bin kişiye ulaştı.

Giriş Tarihi: 3.9.2013 11:23
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Geliştirme (AR-GE) Birimi'nin derlediği verilere göre, Antalya'ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı Ocak-Ağustos döneminde % 7,5 artarak 7 milyon 893 bin kişiye ulaştı.

Verilere göre, Almanya'nın yüzde 1 gerileyerek 1,8 milyona düştüğü 8 aylık dönemde ilk sırayı yüzde 16 artışla Rusya aldı. Bu pazardan gelenlerin sayısı da 2,4 milyon oldu. Benzer büyüme oranı Ukrayna pazarında da yakalanırken, bu ülkeden gelenler de 282 bin kişi oldu.

Antalya, Avrupa pazarlarından Hollanda'da yüzde 3,3 büyüme yakalarken, İngiltere pazarı da 8 ayı yüzde 5 artışla tamamladı. Antalya bu dönemde, Avusturya, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, macaristan ve Polonya pazarlarında da gerileme yaşadı.

Öte yandan verilere göre, komşu ülkelerden İran pazarındaki gerileme devam etti. 8 ayda yüzde 53 düşüş yaşayan pazar 30 bin dolayına geriledi.Bu yıl yeniden toparlanmaya başlayan İsrail'den gelenlerin sayısı % 175 artarak 53 bine yükseldi.

AKTOB AR-GE verilerine göre, 8 ayda sağlanan ziyaretçi artışının yüzde 70'i BDT pazarlarından elde edilirken, Rusya tek başına yüzde 52 pay aldı. Büyümede Avrupa'nın payı yüzde 20'lerde kalırken, İsrail pazarı da gelişmeye yüzde 5 katkı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyalı turizmcinin yüzü gülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN