Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turist rehberleri çalışmak için odaya kayıt yaptırmalı

Bursa, Bilecik, Kütahya Turizm Rehberleri Odası (BURO) Başkanı , profesyonel turist rehberlerinin, mesleklerini yapabilmeleri için 11 Eylül 2013 tarihine kadar odaya kayıt yaptırmaları gerektiği söyledi.

Giriş Tarihi: 6.9.2013 16:40
Bursa'nın tarihi hanlarından Pirinç Han'da gerçekleştirilen toplantıda basın mensupları ile bir araya gelen BURO Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye'nin turizmdeki payının arttırılmasında, profesyonel turist rehberlerinin üstlendiği görevinin önemli olduğunu belirtti.

BURO Başkanı Ersen Yelkenkaya çalışmaları hakkında bilgi verirken, "BURO'nun ilk yönetimi olarak omuzlarımızdaki yük ağır. Öncelikle, meslektaşlarımızın kayıt işlemlerini en kısa sürede tamamlayacağız. Üyelerimizi, rehberliği icra edişlerine göre eylemli veya eylemsiz şeklinde düzenleyerek bir üst kuruma ileteceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TUREB ile gerekli temasları sağlamanın dışında, sürekli iletişim halinde olarak mesleğimiz temsilcilerinin haklarını muhafaza etmeye çalışacağız. Amaçlarımızın en önde gelenlerinden biri de kaçak rehberliği önlemek… Sık sık yapılacak denetimler ile meslektaşlarımız dışında yetkisiz kişilerin çalışmalarına engel olacağız." şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne kayıtlı 300 profesyonel rehber olduğunu kaydeden Yelkenkaya, 22 Haziran 2012'de 28331 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6326 sayılı "Turist Rehberliği Meslek Kanunu" gereği odaya kayıt zorunluluğuna dikkat çekti. Yelkenkaya, "Meslektaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Yasa gereği, turist rehberi unvanına sahip olan meslektaşlarımızın bu haklarını kaybetmemeleri için 11 Eylül 2013 Çarşamba mesai bitimine dek odamıza kayıt olmaları gerekmektedir. Bursa, Bilecik ve Kütahya'da oturan meslektaşlarımıza sesleniyorum; haklarınızı korumak istiyorsanız BURO'ya kayıt yaptırmanızı bekliyoruz. 11 Eylül tarihinden sonra, odamıza kayıt yaptırmayan meslektaşlarımız haklarını kaybedecekler ve tekrar sınavlara girmek zorunda kalacaklar." ifadelerini kullandı.

Ülkenin turizmdeki payının arttırılmasında, profesyonel turist rehberleri olarak görevlerini layıkıyla yapmaya devam edeceklerini dile getiren Yelkenkaya, "Yerli-yabancı konuklarımıza doğru bilgiler vererek, şehirlerimizi, bölgemizi ve ülkemizi sevdirebilmek için özveriyle çalışmayı sürdüreceğiz" dedi.
BURO Başkanı Ersen Yelkenkaya ile birlikte toplantıda yönetim kurulu üyeleri; Bilal Çağatay Erentürk, Doğan Sager ve Firuze Sultan Güzün hazır bulundu. Bursa, Bilecik, Kütahya Turist Rehberleri Odası BURO, TUREB – Türkiye Turist Rehberleri Birliği'ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turist rehberleri çalışmak için odaya kayıt yaptırmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN