Türkiye'nin en iyi haber sitesi

batıkları için harekete geçildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, batıkları için harekete geçti. Savaşın 100'üncü yıl dönümüne yaklaşırken Bakanlık, Çanakkale Savaşı deniz harekatlarında batan gemi ve denizaltılara yönelik bilimsel sualtı araştırmaları başlattı.

Giriş Tarihi: 19.9.2013 10:28
Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nün bilimsel danışmanlığında yürütülen araştırmalarda, Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü'nün teknik alt yapısı kullanılarak toplam 8 adet batığa ve bulundukları bölgeye ilişkin çalışma yapıldı. Araştırmalarda öncelikli olarak Seddülbahir, Anzak ve Anafartalar koyları incelendi. Lundy ve Majestik isimli gemilerin yanı sıra lojistik destek gemileri ve çıkarma gemilerine de ulaşıldı. İncelenen batıkların video ve fotoğraf kayıtları tutuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2013 yılında birinci etabı tamamlanan çalışmalara, 2014 yılında da devam etmeyi planlandığı kaydedildi. Bu çalışmalar sonucunda deniz savaşına ilişkin sağlıklı verilere dayanan bir harita ve coğrafi bilgi sistemi oluşturulması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale batıkları için harekete geçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN