Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslar ibreyi çevirdi, turizm canlandı

Giriş Tarihi: 20.9.2013 15:30

Gezi Parkı ve Suriye'deki gelişmelere rağmen Çeşme ve 'nda sezon geçen yıla göre aynı doluluk oranlarıyla seyrediyor. Esnaf ise cirolardan memnun değil.

Ege'nin genelde iç turizme hitap eden iki önemli merkezi Çeşme ve 'nın, Gezi Parkı olayları, Suriye'deki iç savaşın getirdiği olumsuz etkiler ve ramazan ayının sezon ortasına gelmesi gibi etkilere rağmen doluluk oranlarını geçen yılla aynı seviyelerde götürdüğü belirtildi.
Rotayı Türkiye'ye çeviren Rus seyahat acentalarının artışta büyük katkısı oldu.

AA muhabirine yaz sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Vekili Yakup Demir, 15 bin yatak kapasitesine sahip Çeşme'de bu sezon geçen yıla göre doluluk oranları bakımından büyük kayıplar görülmediğini söyledi.

Bu yıl sezonun temmuz ayı dışında çok iyi geçtiğini ifade eden Demir, mayıs ve haziran aylarında güzel bir başlangıç yaptıklarını hatırlattı.
"Temmuz ayında deyim yerindeyse yaprak kıpırdamadı" diyen Demir, Çeşme'de turizm tesislerinin asıl cirolarını yaptığı yüksek sezon olan bu dönemde yaşanan bu düşüşün moralleri bozduğunu kaydetti.

Ağustos ayıyla fiyatlarda yüzde 10-15 oranında indirimler yapıldığına işaret eden Demir, "Bu ay çok iyi doluluk oranlarına ulaştık. Temmuz ayı hesaba katılmazsa geçen yıllara göre doluluk oranlarında önemli bir artış yakaladığımızı söyleyebiliriz. Ancak doluluk yaz sezonunda ortalama yüzde 70-75'lerde gerçekleşti. Son 3 yılda zaten ortalama yüzde 65-80 arası bir doluluk oranında seyrediyorduk."

Kurban Bayramı'na kadar olan süreçte doluluğun yüzde 70'lerde seyredeceğini, bayram için ise henüz rezervasyon programlarının başlamadığını
ifade eden Demir, okulların açılması sonrası hava koşullarına göre iyi doluluk oranları beklediklerini belirtti.

İlçede son dönemde butik otel yatırımlarına hız verildiğine dikkati çeken Demir, gelecek yıl hizmete girecek butik otellerle bin yatak kapasitesine
ulaşılmasının öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Plaj kulüplerine eleştiri
Çeşme'de esnaf açısından ise turizm sezonunun kötü geçtiği iddia edildi. İlçenin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Cenger, turizme hizmet veren işletmelerin bu yıl geçen yıla göre cirolarında önemli gerilemeler olduğunu savundu.

Ramazan ayı sonrası ilçede bir süre hareketlilik olduğunu ancak bunun da okulların açılmasıyla sona erdiğini ifade eden Cenger, ilçede en üyük ilgiyi gören plaj kulüplerinin sezonu 1 Eylül itibarıyla kapattıklarını söyledi.

Cenger, "Çeşme'de sezonu 12 aya yayma çabaları maalesef plaj kulüplerinin tavrı nedeniyle başarıya ulaşamıyor. Temmuz ve ağustosta yüzde 100'e yakın dolulukla çalışarak sezonun kaymağını yiyen bu tesisler, yüzde 50 dolulukla çalışmak istemedikleri için eylül olmadan kapatıp gidiyorlar" dedi.

İlçenin artık yabancı tur operatörlerine ağırlık vermesi gerektiğini, sohbaharda sokakları boşalan bir ilçenin turizmde dünya markası olamayacağını ifade eden Cenger, İstanbul-İzmir otoyolu projesinin bu anlamda bir fırsat olduğunu, yol tamamlanmadan ilçedeki termal tesisler ve yatak kapasitesinin artırılmasının şart olduğunu sözlerine ekledi.

Kuşadası'nı Ruslar kurtardı
Ege'nin köklü turizm merkezi Kuşadası'nda da bu yıl kötü başlayan sezona rağmen özellikle ağustos ve eylül aylarında Rus turistlerin akınıyla geçen yılın üzerinde rakamlar yakalandı.

Kuşadası Turizm Tanıtma Vakfı Başkanı Bülent İlbahar, beklenenin üzerinde bir doluluk oranı yaşadıklarını belirterek, "Ramazan ayına kadar doluluk oranları haftalık olarak değişiyordu. Gezi olayları nedeniyle rezervasyonlarda ertelemeler görüldü, ramazan ayının gelmesiyle yerli turizmde düşüş yaşandı. Gezi olaylarının kısa sürede durulması ve Mısır'daki olayların etkisiyle özellikle Rus seyahat acentelerin rotayı Türkiye'ye çevirmesiyle sezon artıya geçti. Bayram öncesi yüzde 95 oranında bir doluluk söz konusu. Bunun bayram sonrasında da devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

Pigale Beach Resort Oteli Genel Müdürü Ufuk Sönmezgül ise okulların açılmasıyla yerli turistin çekildiği plajları Rus, Bulgar ve İranlı turistlerin
doldurduğunu, Kurban Bayramı tatiliyle yerli turizmin tekrar hareketlenmesini beklediklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar ibreyi çevirdi, turizm canlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN